ZE SVĚTA

Neslyšící fotograf protestuje pomocí fotek

Poslední dobou se Amerika potýká s mnoha problémy. Prvním problémem je Covid-19, teď nově musí řešit protesty kvůli policejním zásahům vůči černochům. Odstartovala je smrt George Floyda.

Marquise Pleasant

Marquise Pleasant je neslyšící, pracuje jako fotograf. Nyní jeho fotky obletěly svět. Marquise totiž fotí nepokoje, které nyní vládnou po celé Americe. Ty nepokoje jsou mu velmi blízké, neboť sám je černoch.

Jak ty nepokoje začaly?  

George Floyd byl 46letý Afroameričan, který zemřel 25. května 2020 v americkém Minneapolisu pravděpodobně v důsledku dušení způsobeného zásahem policisty Dereka Chauvina, který mu při zatýkání klečel více než osm minut na krku. A to se lidem nelíbilo, že policie nepřiměřeně použila sílu. Začali tak protestovat, protesty se rozšířily na celý svět. Protestovalo se i v Praze.

George Floyd

Fotky mluví za vše

Jelikož Marquise je neslyšící, moc nemluví, a proto vyjadřuje své emoce prostřednictvím fotek. Slyšící lidé mluví prostřednictvím protestů a pochodů proti nespravedlnosti. 

Marquise říká, že je obtížné být černochem a neumět mluvit o rasových otázkách nebo se slovně bránit. Ale jedním dechem dodává, že to, že je neslyšící, neznamená, že nevydrží stejné problémy jako normální černoch.

 Poselství

Marquise využívá sílu svých fotek ke spojení se světem a šíření svého poselství. Zachycuje okamžiky, které používá jako svůj hlas k vyjádření svých pocitů a zveřejňuje je, aby je viděl svět.

Proč se stal fotografem?

Marquise si všiml toho, že je mnoho bělochů fotografů či kameramanů. Černochů fotografů je pomálu. A tak se rozhodl, že začne fotit, aby ukázal lidem, že i černoši jsou dobří fotografové. A ještě k tomu je neslyšící.  

Zdroj, foto: Localdvm.com, Wikipedia.org
Editor: Magda Jandusová

Back to top button
Close