ZE SVĚTA

Neslyšící australská rodina ztratila domov po zničujícím požáru

Zničující požáry v Austrálii sledoval celý svět. Zemřelo nejméně 26 lidí, bylo zničeno 2000 domů a bylo spáleno přes 10 milionů hektarů půdy (pro představu – to je jako kdyby shořely dvě Slovenské republiky, nepředstavitelné!). Spousta lidských domovů shořela, mezi nimi i domov rodiny, kde jsou neslyšící rodiče.

Devastující požáry v Austrálii

Rodina vlastnící mléčnou farmu

Rodina Johnstonových (otec Angus a matka Steph – neslyšící, se třemi slyšícími dcerami) spravuje mléčnou farmu ve venkovské oblasti v jihovýchodní části Austrálie – ve státě New South Wales. Tato oblast je jednou z nejvíce zasažených částí země.

Stát New South Wales (červeně) Austrálii
Rodina Johnstonových (otec Angus, tři dcery a matka Steph)
Mléčná farma, kterou vlastní Johnstonovi

Zničující silvestrovský požár

Během Silvestra se k jejich domu přiblížil požár. Steph s dcerami se musely evakuovat, zatímco Angus se svým otcem zůstali, aby zachránili svůj domov a farmu. Pomocí náklaďáku a dvou stříkacích pistolí bojovali s ohněm od Nového roku až do 3. ledna. Den poté dosahovala venkovní teplota horkých 48 stupňů Celsia. Sousedé Anguse varovali, že oheň je již na kopci. Angus s otcem a sousedé se střídali v boji s ohněm tak dlouho, dokud jim nedošla voda. Angus používal masku na ochranu plic. Řekl, že to vypadalo, že už mají oheň pod kontrolou, ale směr větru se změnil a oheň se zase rozšířil. Vítr neustále měnil svůj směr a oheň se nekontrolovatelně šířil. Angus již nemohl nic dělat a nakonec svůj domov opustil. 

Požár se neustále šířil…
Zničený dům po požáru
Oheň je dobrý sluha, ale špatný pán…
Dětské hřiště také ohni neuniklo…

Návrat ke své rodině

Angus se svěřil své ženě Steph, že má pocit, jakoby selhal. Bylo mu to velice líto. Steph na něho ale byla pyšná, protože odvedl úžasnou práci. Byla ráda, že se za svou rodinou vrátil. Řekla, že dům a vybavení v něm se dá nahradit, ale on (Angus) ne.

Častější požáry v Austrálii

Během požárů Angus ve svém domově zůstal, zatímco ostatní se evakuovali. Bylo to velice riskantní. Statečný Angus řekl, že tento oheň byl nejhorším požárem, jaký kdy viděl. Steph se nechala slyšet, že v minulých letech měla země kolem jejich domu svěží zelenou trávu. Od dubna 2019 ale přišlo veliké sucho, které způsobilo, že byla země suchá a křehká. A to bylo pro požáry ideální. V roce 2018 u nich došlo také k požáru, kvůli kterému se museli evakuovat. Ale v roce 2019 byly požáry mnohem silnější a rychlejší. Australský úřad pro meteorologii vysvětlil, že kvůli požárům se vytvářejí nové mraky a bouře, a ty způsobují nepředvídatelné změny v tom, jak se bude požár chovat při náhlých změnách silného větru nebo blesku.

Co bude s rodinou Johnstonových dál?

Rodina Johnstonových má velkou podporu od jejich rodiny a přátel. Plánují dům přestavět za pomoci příbuzných.

Držíme rodině Johnstonových palce, aby se mohli do svého nového domova co nejrychleji vrátit zpátky.

Zdroj, foto: Dailymoth.com, Bbc.com, France24.com, Facebook.com, Wikipedia.org
Editor: Eva Nováková

Back to top button
Close