Neslyšící Afričan řídí motocyklové taxi

0

Africký stát Uganda také zasáhla koronavirová pandemie. Spolu s celým světem čelí společné výzvě. Zkušenosti každého z nás jsou ale odlišné. Jak se s omezeními vyrovnává neslyšící Denish Komakech – řidič motocyklového taxi?

Stát Uganda (červeně) na mapě

Denish Komakech

Když byly Denishovi dva roky, dostal spolu s jeho bratrem spalničky. Denish přežil, ale ztratil sluch. Jeho bratr to “štěstí” neměl, ten zemřel. Denish komunikuje prostřednictvím znakového jazyka v kombinaci s psanými poznámkami a odezíráním. V současnosti řídí motocyklové taxi neboli boda-boda v okrese Gulu v Ugandě. Při sledování provozu silně spoléhá na boční zrcátka. Práce je pro něho (na rozdíl od slyšících) těžší, protože musí se svými zákazníky komunikovat přes vzkazy na papíru a prostřednictvím textových zpráv.

Denish Komakech na svém boda-boda

Uganda a koronavirová opatření

Když byla v Ugandě na konci března zavedena přísnější opatření proti šíření covid-19, bylo to, jako by život utichnul. Pryč bylo vytáčení motorů automobilů, které se rozjížděly a zastavovaly v dusivé dopravní špičce, podél silnic na pánvích stánků neprskala čerstvá vejce s omeletou a chapati (=chlebová placka), nebylo slyšet pokřikování taxikářů…

“Co se děje?”

Řidič motocyklu Denish od svých 2 let neslyší, světem prochází bez zvuků. To, co ho zasáhlo první den omezení, nebylo ticho, ale klid. Když jel na motorce do města a vyhlížel cestující, viděl, že ulice jsou téměř prázdné. Zahlédl jen pár vojáků s těžkými zbraněmi a několik drobných prodejců, kteří prodávali kousky mýdla, soli nebo cukru kolemjdoucím. Denish nakonec zastavil a zeptal se přítele, co se děje. Muž mu vysvětlil ve znakovém jazyce: “Uzavření. Zastavit koronavirus.” Denish o opatřeních kvůli koronaviru vůbec nevěděl. Při rozhovoru s redaktorem řekl Denish prostřednictvím tlumočníka do znakového jazyka: “Víte, jaké to je, být vždycky tou poslední osobou, která se dozví o vážném problému, protože jste neslyšící? Tak jsem se cítil – jako bych byl ten poslední člověk, který slyšel o uzavření a pandemii.

Těžká práce motocyklového taxikáře

Být řidičem motocyklu v Ugandě je těžká práce nejen v koronavirovém čase. Městské silnice jsou přecpané motorkami (boda-boda), které se nejistě proplétají dopravou. Snaží se co nejrychleji dopravit jezdce a jejich balíky přes město. Tito taxikáři jsou často obtěžováni policií a často se také účastní dopravních nehod.

Před pandemií byly ulice Kamaly v Ugandě plné řidičů boda-boda

Omezení pro motocyklové taxi

Ačkoli jsou motocyklové taxi povoleny na ulicích během uzavření, řidiči smějí přepravovat pouze náklad, a to pouze do 17:00, než dojde k zákazu nočního vycházení. Pokud řidič toto omezení poruší, zabaví mu policie motorku a nařídí zaplatit tučnou pokutu za její vrácení. Pro Uganďany, kteří pracují v tomto odvětví, je to komplikovaná situace. Většina jich od začátku zákazu nedostala od vlády žádnou podporu. A pokud nemohou pracovat, z čeho budou žít?

Motocykloví taxikáři mají v koronavirové době omezený provoz

Ugandská vláda nezohledňuje lidi s postižením

Aktivista a radní z okresu Gulu, Denis Lakwonyero, který zastupuje osoby s postižením, řekl, že vláda nezohlednila lidi s postižením hned od začátku, když přišla s omezovacími opatřeními: “Lidé s postižením jsou v této krizi nejzranitelnější.

Denis se méně obává koronaviru a více řeší to, jak bude platit účty své rodiny. Každé ráno jezdí do města se svou motorkou a hledá lidi, kteří potřebují někam přepravit nějaký balík.

Ugandská vláda začala v posledních týdnech uvolňovat omezení pro automobily, autobusy a taxíky a Denis doufal, že se dočká toho, že řidiči boda-boda budou opět moci přepravovat cestující. Dosud však ugandský prezident uvedl, že motorky budou stále moci přepravovat pouze náklady. Převoz lidí kvůli úzkému fyzickému kontaktu nepovolil.

Denis stále doufá, že se omezení brzy uvolní. Má velký, nezaplacený účet za nedávný pobyt své dcery v nemocnici, a jeho rodina bude muset brzy najmout někoho, kdo jim pomůže vyčistit jejich malý pozemek zemědělské půdy, aby se připravili na sezonu setí. Prozatím musí Denis čekat, až se život vrátí zpět do původních kolejí.


Zdroj, foto: Csmonitor.com, Dispatch.ug, 
Editor: Eva Nováková

Back to top button