Z DOMOVA

Neslyšící a zrakově postižená Marie Biedermannová sbírá úspěchy se svým vodícím psem

Neslyšící a zrakově postižená Marie Biedermannová (69 let) z Heřmanova Městce  (Pardubický kraj) má vodícího psa, na kterého nedá dopustit. Jak to bylo na začátku?  

Fenka labradorského retrievera Kána

V roce 2006 podala společně se svou dcerou Boženou Valenovou žádost, že by potřebovala vodícího psa. Dcera jí v mnohém pomáhá. Paní Biedermannová se cítila venku nejistě, zejména pak na ulici. Potřebovala někoho, kdo by jí sluch a zrak nahradil. V červnu 2006 získala paní Biedermannová mladou a již vycvičenou fenku labradorského retrievera od organizace Helppes – Centrum výcviku psů pro postižené, o.p.s. Jmenovala se Kána (vlastním jménem Alma Chuchelský háj). Ta byla vycvičena s ohledem na její kombinovaný handicap.

Jako asistenční pes Kána pomáhala upozorňovat na dveře, schody nebo eskalátor. Vždy se zastavila, aby dala najevo, že paní má před sebou překážku, až potom šly dál. Doma, když paní Biedermannové něco upadlo na zem, tak jí věc podala. S Kánou mohla paní vstoupit do různých budov, kam pes normálně nesmí.

Mistrovství ČR ve výkonu vodicích psů

Pravidelně se od roku 2007 zúčastňovala se svou fenkou Kánou Mistrovství ČR ve výkonu vodicích psů, které pořádá Helppes – Centrum výcviku psů pro postižené, o.p.s ve spolupráci s Klubem speciálního výcviku ČKS a Českým kynologickým svazem. Na Mistrovství se hodnotí poslušnost psa (např. přivolání psa od zvěře a dalších rušivých vlivů, ovladatelnost psa na vodítku za pohybu a na místě, polohy psa – sedni, lehni, vstaň před nebo vedle psovoda atd.) a ve speciální části vedení soutěžícího po stanovené trase. 

S touto fenkou Kánou od roku 2007 do 2014 pokaždé získala přední umístění v kategorii kombinovaný handicap. Každý rok vždy získala s Kánou 1. nebo 2. místo, také v kategorii nejlepší žena a speciální část. 

Labradorský retriever Ben

V roce 2014 fenka Kána zemřela a jejím druhým vodícím psem je Ben, se kterým je od roku 2015 do roku 2019 také úspěšná. Podařilo se jim vždy vyhrát 2. nebo 3. místo. I letos se zúčastnila Mistrovství ČR ve výkonu vodících psů a získali společně krásné 2. místo. 

Podle slov asistentky ředitelky Helppes Natálie Novákové je paní Biedermannová se svým vodícím psem Benem velmi dobře sehraná, stejně jako byla i s vodící fenou Kánou a dosahuje vždy vynikajících výsledků. 

Zdroj, foto: TZ, Božena Valenová, Helppes, Gong.cz
Editor: Veronika Bočková

Back to top button
Close