ZE SVĚTA

Nejkrásnější vibrace má klasická hudba. Seznamte se s neslyšícím tanečníkem

Elvin Lam je neslyšící a věnuje se tanci, konkrétně baletu. Je v tom výborný, i když hudbu neslyší perfektně. Jak vlastně hudbu vnímá, když tančí? Líbí se mu více klasická hudba, anebo hip-hop?

Během tanečního vystoupení (Elvin zcela vpravo)

Elvin Lam

Elvin Lam (43 let) se narodil neslyšící. Před 21 lety se přestěhoval z Hongkongu do Austrálie, protože v Hongkongu bylo nemožné, aby neslyšící gay šel studovat univerzitu. V Austrálii si tak začal plnit sen. Elvin žije v Melbourne a již 10 let působí v neslyšící taneční skupině. 

Jak Elvin komunikuje?

Jako dítě Elvin vyrůstal ve světě slyšících – mluvil a odezíral v kantonštině (dialekt čínského jazyka). Jeho rodina totiž nevěřila ve znakový jazyk. Elvin tak měl náročné studium, musel komunikovat s učiteli bez přístupu ke znakovému jazyku. Když se přestěhoval do Austrálie, musel se naučit angličtinu a současně Auslan (australský znakový jazyk), který je hlavním jazykem neslyšících v Austrálii.

Taneční začátky

Když byl Elvin malý, vzala ho matka na baletní představení Louskáček. Elvin se do baletu zamiloval. Sice neslyšel hudbu, ale pochopil celý příběh. Balet Elvinovi připadal jako místo, kde se mohl cítit rovnocenně. Od této doby se chtěl naučit balet. Matka ale nevěřila tomu, že by se neslyšící mohli stát tanečníky, a tak to Elvin vzdal. Po tom, co se přestěhoval do Austrálie, založili přátelé v roce 2000 taneční skupinu neslyšících nazvanou “Delta Project.” Bylo to poprvé, co Elvin vystupoval jako tanečník. Dalo mu to nejen pocit hrdosti, ale také mu to pomohlo od deprese a úzkosti.

Taneční vystoupení Delta Project:

Tanec podle vibrací

Když Elvin tančí, je těžké uvěřit, že je neslyšící. Naučil se tančit podle vibrací. Pohybuje se bezchybně, sebevědomě, jako by hudbu slyšel s větší jasností a přesností než většina lidí. Elvin říká, že hudba je mnohem víc, než jen zvukové vlny. Jako když člověk poslouchá hudbu, která se mu zpočátku nelíbí, ale poté, co zhlédne videoklip, začne se vnímání měnit – porozumí písni a začne ji milovat. “Hudba není vnímána pouze jedním smyslem, může se vnímat vizuálně, cítit její vibrace a prožívat emoce. Hudba je pocit, a pokud cítím, mohu tančit,” vysvětluje Elvin. V tanečních kurzech nosí sluchadla, protože mu pomáhají určit, kdy hudba začíná nebo končí. Hlavně při baletu je to obzvlášť důležité. Taneční pohyby musí přesně odpovídat načasování hudby, takže sleduje i ostatní studenty. V hip-hopu a moderním baletu je více svobody, hudba je hlasitá se silnými vibracemi, takže ji Elvin cítí a jeho tělo může sledovat rytmus. “Pohyby jsou také přirozenější, když příliš nemyslíte a necháte to plynout,” dodává Elvin.

Vnímání hudebních stylů

Elvin dokáže vnímat i různé hudební styly. Rapová hudba mu přijde jako tep srdce, jindy ji cítí i jako zemětřesení. Tanec při tom může být divoký a neomezený, dokonce výbušný. “Tanec mi pomáhá porozumět příběhu, zatímco hudba má smysl pro svobodu, protože neexistují žádná pravidla ani očekávání,” vysvětluje Elvin. Nedávno překládal některé písně do Auslanu a některé mu nešly do hlavy. Někdy měl problém porozumět anglickému jazyku, zvlášť když je ve slangu (mluva určité skupiny, např. studentský slang: dálkař = dálkově studující student).

Spousta neslyšících miluje rap kvůli energii rytmu a výrazným vibracím. Nejkrásnější vibrace má podle Elvina ale klasická hudba. Když ji vnímá, prožívá klid – jako vítr a vlny na moři.

Elvin Lam – neslyšící gay

Můj život se úplně změnil, když jsem se otevřel a neskrýval jsem, že jsem gay.” Díky tomuto přiznání potkal spoustu fantastických lidí a otevřelo mu to mysl. Uvědomil si tehdy, že už nemůže mlčet a skrývat se. “Protože jsem neslyšící a Asiat, bylo pro mě těžké jít s někým na rande,” Elvin to vysvětluje tím, že i uvnitř komunity LGBT (zkratka označující Lesby, Gaye, Bisexuály, Transgender osoby) je spousta rasismu a nedostatek informací o komunitě Neslyšících. Na začátku roku 2000, než začaly aplikace pro seznamování gayů, nebylo pro Elvina možné setkat se s někým například v hospodě nebo v klubech. A i přesto, že tyto aplikace jsou nyní k dispozici, je to stále obtížné, protože většina homosexuálních mužů dává přednost tomu, aby to nebyl neslyšící Asiat. “Je mi 43 let a teprve nedávno jsem našel svého prvního slyšícího přítele,” svěřuje se Elvin.

Elvin Lam:

“V kultuře Neslyšících používáme velké písmeno N, když píšeme o sobě.
Je to proto, že být Neslyšící není postižení. Mnoho slyšících lidí to neví.
Neslyšící mají svůj vlastní jazyk a kulturu. Je součástí toho,
kým jsme a pomáhá utvářet naši identitu.”

Zdroj, foto: Vice.com, Youtube.com, Artsaccess.com.au, Annaseymour.com, Starnow.com, Smh.com.au
Editor: Eva Nováková

Back to top button
Close