ZE SVĚTA

Nedostatek zdravotních sester se znalostí znakového jazyka v Africe

V africkém státě Zimbabwe je nedostatek zdravotních sester, které ovládají znakový jazyk.

Špatná situace ve zdravotnictví

Kmen Zhombe tvrdí, že nedostatek zdravotních sester ovládajících znakový jazyk, je brzdou v komunikaci s neslyšícími pacienty. Kvůli nedorozumění mohou dostat třeba špatný předpis na léky.

Zimbabwe na mapě

V místní nemocnici byla i paní Mugani s neslyšící dcerou. Řekla, že byla zklamaná z nemocničního personálu, protože sestry si nevšímaly její dcery. Pravděpodobně proto, že nerozuměly znakovému jazyku. Měla strach, že jí kvůli jazykové bariéře lékař špatně předepíše léčbu. Zdravotnické služby jsou kvůli tomu na venkově nedostupné.

Není zde výuka znakového jazyka

Paní Samu, poslankyni za kmen Zhombe, také znepokojuje nedostatečná znalost znakového jazyka u lékařů a sester. Na školách se znakový jazyk nevyučuje, a tak jej málokdo umí. Proto by měli zdravotníci na venkově absolvovat speciální vzdělání ve znakovém jazyce, aby zajistili zdravotní služby i lidem se sluchovým postižením.

Je důležité šířit info i mezi neslyšícími kvůli prevenci HIV a AIDS.

Přitom šíření informací mezi všemi lidmi na vesnici je potřeba kvůli prevenci HIV a AIDS.

Zimbabwe je první zemí v Africe, ve které se začal znakový jazyk více používat. Ženy na Národní konferenci žen z venkova, která se konala 7. března 2019 v hlavním městě Harare, řekly, že by měla být situace lepší.

Zdroj: allafrica.com Foto: commons.wikimedia.org, zimbabwesituation.com, healthtimes.co.zw

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button
Close