ZE SVĚTA

Nedostatek podpory neslyšících na univerzitách vede studenty k ukončení studia

Organizace Národní společnost neslyšících dětí (National Deaf Children´s Society – NDCS) ve Velké Británii provedla průzkum, který ukazuje, že skoro 50% neslyšících studentů, kteří studují na britských univerzitách, se potýká s nedostatkem tlumočníků, speciálních lektorů nebo zapisovatelů přednášek.

Neslyšící studenti jsou v neustálé nejistotě

I když se studentům dostane podpory (tlumočníci atd.), její dostupnost a poskytování není trvalé. Jsou tak v neustálé nejistotě, zda dostanou či nedostanou potřebnou pomoc. Někteří čekali dva měsíce až rok, než jim univerzita poskytla asistenci. Neslyšící studenti pak cítí, že plýtvají penězi za školné, které stojí ročně £9250 (tj. cca 265 tisíc Kč ročně) a přitom marně čekají na tlumočníky. Studenti se proto cítí stresováni a nervózní. Dlouhodobý nedostatek tlumočníků na univerzitách pak vede neslyšící studenty k úvahám o ukončení studia. 

Špatné zkušenosti neslyšících studentů

Jedna z absolvenek univerzity vzpomíná, jak se cítila vyčerpaná, když neustále musela bojovat o to, aby jí byl během studií poskytnut tlumočník. Neslyšící studenti se svěřili se svými špatnými zkušenostmi. Častokrát se stalo, že tlumočník nebo zapisovatel nepřišel na přednášky, což pak ovlivňuje známky během studia. 

Jedna ze studentek Annie Cucksonová (23 let) se cítí stresovaná, když neví, zda jí bude poskytnut tlumočník či ne

Co bude dál? 

NDCS také vybízí vládu, aby dotovala školení, aby přilákala nové pracovníky. Mluvčí ministerstva školství řekl, že život s postižením by nikdy neměl být překážkou vstupu na univerzitu. Zdá se, že se nyní vláda i univerzity budou snažit o to, aby plnily povinnosti a zajistily pomoc pro neslyšící studenty, aby neslyšící studenti mohli na školách plnohodnotně studovat a každý měl stejnou šanci na studijní úspěch. 

Zdroj, foto: Independent.co.uk, Deafdigest.net, Oldham-chronicle.co.uk 

Editor: Veronika Bočková 

Back to top button
Close