NaNUK

Co společného má NaNUK se světem neslyšících?

0

NaNUK

Pod zkratkou NaNUK se skrývá podpůrná iniciativa, která má pomáhat neslyšícím a nedoslýchavým studentům Univerzity Karlovy (NaNUK = Neslyšící a nedoslýchaví studenti Univerzity Karlovy). Leaderem této iniciativy je Kateřina Holubová, oceňovaná studentka Univerzity Karlovy, která nedávno získala prestižní ocenění od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (článek o tom můžete najít zde).

 

Logo NaNUK

 

Kateřina Holubová


Čemu se NaNUK věnuje?

Veškerá činnost NaNUK je zaměřena na zefektivnění výuky u studentů se sluchovým postižením. Tipy a doporučení jsou cíleny také na vyučující, kteří s neslyšícími studenty pracují. Globální pandemie způsobila změnu v pojetí výuky na vysokých školách a došlo tak k předčasné modernizaci výuky, která funguje dálkově přes technologické možnosti. A právě v tomto směru poskytuje NaNUK podporu. Poskytuje různé manuály a postupy vedoucí k výuce, která pak může mít smysl pro všechny participanty edukačního procesu. Online výuka studentů se sluchovým postižením má separátní web, který obsahuje konkrétní tipy jak pro učitele, tak pro studenty.

 

Tipy pro studenty a učitele

 

Dálková výuka


Edukační videa

Kateřina Holubová vytvořila sérii krátkých, za to velmi výstižných videí, v nichž předává informace o tom, jak pracovat s populární výukovou a komunikační aplikací současnosti – ZOOM. V jednotlivých videích vysvětluje např. jak změnit pozadí prezentace v ZOOM, jak nastavit vhodnou velikost okénka během sdílení (např. aby obraz tlumočníka byl čitelný), seznamuje s funkcí reakce pomocí zvednutí ruky (užitečné např. u diskuzí, které jsou tlumočeny nebo přepisovány) nebo jak nastavit automatické generování titulků v aplikacích jako jsou MS Teams, ZOOM nebo Google prezentace. Kromě zpřístupnění dálkové výuky se dozvíte informace o studiu na Univerzitě Karlově nebo o tom, jak zvládat zkouškové období (rozhovor s neslyšící psycholožkou, PhDr. Kateřinou Bendovou). Videa můžete sledovat na Facebooku nebo na webové stránce.

 

Video manuály

 

PhDr. Kateřina Bendová

Webcaptioner

Jak s aplikací pracovat? – zde je video – postup

Webcaptioner je aplikace, která umožňuje automatický přepis mluveného slova. Stane se Vám situace, kdy potřebujete zhlédnout video, ale bohužel nemá titulky? Nebo nemáte zajištěnou službu na online přednášce? Pak je tato aplikace Webcaptioner řešením těchto situací. Funguje zdarma bez omezení a k jejímu aktivnímu používání potřebujete pouze internetový prohlížeč Chrome. Výše uvedené video obsahuje postup, jak s touto aplikací pracovat.

 

Webcaptioner


Zdroj, foto: Facebook.com, Neslysicinauk.ff.cuni.cz, Neslysicivyukanadalku.ff.cuni.cz
Editor: Kristýna Mariáková

Back to top button