ZE SVĚTA

Může fotit neslyšící a skoro nevidomý? Ano!

Jistě mnozí z vás rádi fotíte, ať už na mobil nebo fotoaparát. Mezi neslyšícími jsou i talentovaní fotografové. Umíte si představit, že by byl fotografem někdo, kdo neslyší a skoro nevidí? Ano, jedním takovým je Ian Treherne (41 let) z Rochfordu (Essex, východní Anglie). Narodil se jako neslyšící a v pubertě začal postupně ztrácet zrak. Přesto Ian Treherne fotí tak, že by nikdo nepoznal, jaký je jeho handicap.

Neslyším… a skoro nevidím…

Ian Treherne poskytl nedávno rozhovor pro britskou internetovou stránku BBC. Vypravuje, že byl od malička zvyklý na naslouchadla. Když si však Treherne v patnácti letech uvědomil, že jeho kamarádi nejen slyší, ale i vidí lépe než on, poslal ho lékař rovnou do nemocnice, kde mu oznámili zdrcující zprávu: Kvůli vzácnému genetickému onemocnění zvanému Usherův syndrom postupně téměř přijde o zrak. Což se i stalo. V současné době mu zbývá zhruba pět procent zraku. Přesto dlouhé roky svou narůstající slepotu před světem tajil. “Nebyl jsem schopný přijmout identitu slepého člověka,” přiznává.

Ian Treherne s bílou slepeckou holí

Od psychických problémů ke smíření 

Od chvíle, co začal ztrácet zrak, vyvinul na sebe velký tlak, aby si splnil své sny a cíle. Když kvůli zhoršení zraku přišel o práci, všechno se mu dle jeho slov zhroutilo a propadl psychickým problémům. Lidé s tímto onemocněním mohou propadat depresi a cítit se izolovaně. Před několika lety se ale rozhodl, že bude otevřenější, co se jeho slepoty týče, a dokonce začal nosit bílou hůl. 

Obrázek – nahoře: takhle vidí člověk se zdravým zrakem, dole: takhle vidí Treherne – jen 5%. 

Fotografování 

Už od dětství se zajímal o umění, malbu a obrazy. Ale až v posledních deseti letech začal brát fotografování vážně a nyní se jím snaží i vydělávat na živobytí. Treherne je talentovaným fotografem. “Je to pro mě obrovská tvůrčí realizace, která mi navíc umožňuje zapojit se do světa a být ve spojení s lidmi,” podotýká.

Tanečnice a kabaretní zpěvačka Lili la Scala, foto: Ian Treherne

Jeho handicap je pro něj svým způsobem výhodou. Nejenže mu dává zcela unikátní pohled na svět, a tedy i fotografii, ale díky tomu za ním do ateliéru míří lidé se zajímavými životními příběhy. “Často za mnou přicházejí lidé v těžkých chvílích, kdy se snaží najít něco, co by změnilo jejich životy,” tvrdí fotograf. Přiznává, že je pro něj fotografování náročné, zvlášť protože je samouk a navíc nikdy neměl žádného asistenta. Má za sebou několik výstav. Treherne kromě fotografování také natáčí filmy a hraje v kapele.

Před rokem mu lékaři sdělili, že už by se mu zrak dále zhoršovat neměl a úplné slepotě se vyhne. Slepeckou hůl už konečně hrdě nosí jako svou nedílnou součást. Je podle něj potřeba, aby nevidomí přestali být vnímání jako slabí a bezmocní. “Už se nechci schovávat,” hlásí. 

Žena bezdomovec prosí o peníze, foto: Ian Treherne
Zpěvačka – skladatelka Lisa Stansfieldová, foto: Ian Treherne
Momentka zachycená při protestu na Trafalgarském náměstí v Londýně, foto: Ian Treherne

Zdroj, foto: Bbc.co.uk, Iantreherne.co.uk
Editor: Veronika Bočková

Back to top button
Close