Muž po útoku včel zcela ztratil sluch

0

V Laosu (jihovýchodní Asie) v etnické skupině Hmong došlo před více než 70 lety k útoku včel na malé dítě. Proč na dítě včelí roj zaútočil? Jak se z toho dostalo? Má z hrůzné události nějaké následky?

 

Včelí útok

V laoské vesnici si pod stromem hrály děti z etnické skupiny Hmong. Zasáhly klackem včelí úl, který byl pod stromem. Následkem bylo vyrojení tisíců běsnících včel z úlu. Starší děti před včelami utekly, ale na místě zůstal Yong, kterému byly 2 roky, a hrozící nebezpečí si neuvědomoval. Včely malého Yonga pobodaly a výsledkem bylo několik stovek bodnutí na krku a obličeji. Yong upadl do bezvědomí. Yongova rodina se pomalu připravovala na jeho smrt, ale stal se zázrak – Yong se za dva dny probral z bezvědomí. Přežil, ale ztratil schopnost slyšet a mluvit. Když Yongovi zemřeli rodiče, začal ho vychovávat mladý strýc. Na chudém venkově neexistovala lékařská pomoc, a proto se Yongův špatný zdravotní stav ani nemohl zlepšit.

Život Yonga, který neslyšel a nemluvil

Mladý Yong ve své laoské vesnici u svého strýce vyrůstal neslyšící a němý. Kvůli svému postižení byl ostatními šikanován, chovali se k němu krutě a přidělovali mu podřadné úkoly. Mysleli si totiž, že Yong je hloupý. Yong naopak miloval zvířata a měl stáda krav a prasat. Byl farmářem tradiční zeleniny lidu Hmong. Byl inteligentní, kreativní a odhodlaný – chtěl se stát stříbrotepcem. A toho také dosáhl, byl lokálně  známým výrobcem stříbrných šperků kultury Hmong a vyráběl kulturní artefakty (nože Hmong, stříbrné řetězy,…). Stříbro má zvláštní místo v kultuře lidu Hmong – označuje bohatství rodiny. Yong vyrobil také několik hrnců na vaření, z nichž jeden stále vlastní.

Yongovy partnerky

Jako teenager měl Yong svou přítelkyni. Starší bratr ho ale přesvědčil, aby se oženil s vdovou, která by požadovala menší věno a lépe by přijala neslyšícího manžela. S jeho první manželkou (vdovou) měli čtyři děti, později ale zemřela na infarkt. Poté se oženil s mladou ženou a narodilo se jim deset dětí.

Znakový jazyk

Ukázalo se, že Yong je chytrý a silný. Když zuřila vietnamská válka, byl požádán, aby pilotoval letadlo a shazoval pytle rýže vyhladovělým vesničanům v Thajsku. V Thajsku měl Yong malou skupinu neslyšících přátel a společně začali studovat americký znakový jazyk (dnes Yong znakuje v jazyce Hmong, a stejně tak i jeho členové rodiny,  když s ním komunikují). 

Život v Americe

Yongovi řekl bratr, že když je neslyšící, měl by ho následovat a přestěhovat se s ním do Ameriky. Tak se také stalo. Roku 1989 se Yong se svojí manželkou a dětmi přestěhoval z Thajska do kalifornského Fresna v Americe. Yong s manželkou své děti vedli k tomu, aby doma mluvili jazykem Hmong. Ve škole se ale učily angličtinu. Ve Fresnu Yong a jeho manželka pokračovali v hospodaření s okrou, kapustou a dalšími plodinami, které prodávali na místních trzích. Kvůli komunikačním problémům byl Yong „manželem v domácnosti“ a staral se o jejich mnoho dětí. Yong je stále zručný a vyrábí stříbrné šperky Hmong a hračky ze dřeva a kovu pro svých více než 25 vnoučat. Z několika Yongových dětí se staly zdravotní sestry, další je šéfkuchař a jeden pracuje v přijímací kanceláři na komunitní škole. Tři nejmladší jsou stále na střední škole s různými zájmy ve vojenské, vědecké a jiné oblasti.

Zdroj, foto: Fresnobee.com, Cs.wikipedia.org, Pixabay.com, Youtube.com
Editor: Eva Nováková

 

Back to top button