ZE SVĚTA

Manželé adoptovali holčičku, se kterou komunikují ve znakovém jazyce

Manželé si vždy přáli adoptovat dítě se specifickými potřebami. Jednoho dne narazili na fotku, na níž byla holčička, kterou nabízeli k adopci a manželé se do ní ihned zamilovali. Jak se k ní dostali a jakou vadu má holčička, že s ní rodiče komunikují znakovým jazykem? 

Rodina Guidova

Rodina Guidova pochází z Texasu (USA). Matka Chelsea si vždy přála adoptovat dítě i přesto, že s manželem mají tři zdravé děti. Manželé si chtěli pořídit dítě s Downovým syndromem. 

ChelseaGuidovy děti s Lolou (ta sedí na klíně, vpravo)

Chelsea pracuje jako učitelka dětí se speciálními potřebami. A právě ony si našly místo v jejím srdci a díky tomu pocítila potřebu takové dítě adoptovat i do své rodiny. 

Děti s Downovým syndromem

Děti, které mají Downův syndrom, jsou veselé, šťastné, ale i tvrdohlavé  – a to se Chelsee moc líbí. Co je ten Downův syndrom? Zdravá lidská buňka obsahuje 46 chromozomů v 23 párech, avšak buňka s 47 chromozomy značí, že se narodí dítě s Downovým syndromem.

Dítě s Downovým syndromem

Proces

Manželé tak požádali o adopci, jenže tento proces je zdlouhavě náročný. Museli chodit na lekce, sociání odbor chodil na návštěvy k nim domů. Celkově ten proces adopce trvá šest až devět měsíců a na vše dohlíží Texaský odbor rodinné a ochranné služby. U nich to trvalo déle, neboť jejich žádost byla specifická. 

Oni si přáli především holčičku ve věku do 3 let. Chelsea se často uchylovala k modlitbě k Bohu. A jednoho dne dostali email od adopční agentury, že dvě holčičky potřebují domov. A jedna z nich byla dvouletá Lola. 

Láska na první pohled

Když Guidovi uviděli fotku Loly, tak si ji hned zamilovali a věděli, že ji chtějí adoptovat. Avšak Lola nemá Downův syndrommá jinou vadu, a to Angelmanův syndrom (také známý pod názvem syndrom šťastného dítěte). Je to genetická porucha, která způsobuje opožděný vývoj, mentální postižení a problémy s řečí a rovnováhou. Doktoři řekli, že Lola bude moci chodit, ale s jen dopomocí. Dále, že bude mít poruchu učení a určitě nebude schopna normální komunikace. 

Znaky Angelmanova syndromu

Znakový jazyk

Manžel Chelsey Daniel navrhl, že by se mohli naučit znakový jazyk, a že by to Lole určitě také pomohlo. Další pomůckou komunikace se stal tablet.  Pro rodinu Guidovu to nebylo nic, co by nedokázali zvládnout. Lolu zapsali na logopedii a fyzikální terapie. A sami začali docházet na kurz znakového jazyka.

První setkání

Guidovi se poprvé setkali s Lolou v květnu 2019 při návštěvě její pěstounské rodiny. Pokud měli nějaké snítko pochybnosti, zda udělali dobře, že se pro ni rozhodli, tak na návštěvě tyto pochybnosti rázem odpadly. Zamilovali se do ní. 

Jejich děti Vince (15), Rocco (11) a Eliana (6) okamžitě přijaly Lolu do rodiny. 

Poté…

Šest měsíců po adopci Lola dělá pokroky pomocí terapeutů, kteří ji naučili se plazit, přitáhnout se, aby se dostala k věcem, atd.  Chelsea si nemůže adopci vynachválit a říká, že je úžasné sledovat, jak Lola zapadla do jejich rodiny. Rodina Guidova se tak oficiálně stala Lolinou rodinou od 13.12.2019. 

ZJ boří jazykovou bariéru 

Handicapovaní lidé, kteří mají např. Downův nebo Angelmanův syndrom, mají také potíže s řečí. U Downova syndromu je to kvůli širokému jazyku. Avšak mají zdravé ruce, a znakový jazyk jim tak pomáhá komunikovat s lidmi, kteří nemají potíže s řečí. 

Zdroj, foto: Star-telegram.com, Wikipedia.org
Editor: Magda Jandusová

Back to top button
Close