Konference
V historickém a lázeňském městě Poděbrady se ve dnech 14. – 16. října 2021 konala 31. konference Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Tématem byly “Nové vstupy do historických sídel.“

Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska
Toto sdružení je dobrovolná, zájmová organizace, která sdružuje hlavně historické obce, na jejichž území jsou zachovány významné kulturní památky. Organizace má celkem 206 členů.
Její snahou je popularizovat a propagovat význam kulturního dědictví a také uplatňuje specifické problémy historických sídel při úpravě právních norem.
Sdružení považuje za důležité památky vhodně využívat, zapojit do každodenního života a ukazovat objekty, které ve městě existují a které účelně a smysluplně využívaly mnohé generace před námi.

Jednotný systém přístupnosti
Výsledkem letošní konference v Poděbradech bylo memorandum, což je jinými slovy stručná oficiální zpráva nebo důležité oznámení. Memorandum obsahuje několik stěžejních bodů. Jedním z nich je i závazek, že členové budou podporovat vznik jednotného systému hodnocení přístupnosti měst a obcí, kulturních a přírodních památek nejen pro osoby s tělesným postižením, ale i pro osoby se sluchovým a zrakovým postižením.

První krok
Memorandum, kde se píše o přístupnosti českých památek pro neslyšící, je skvělým krokem dopředu. Můžeme se v budoucnosti těšit na QR-kódová videa ve znakovém jazyce například u cedulí nějaké naučné stezky? Nebo například automatické nabídnutí tabletu s online přepisem při výkladu průvodce na nějakém hradu? To je spíše otázka pro samotné členy Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Doufejme v lepší zítřky a vstřícnost a ochotu lidí přizpůsobit podmínky i lidem se sluchovým postižením.
Zdroj, foto: Hana Talli Hlubučková, Historickasidla.cz, Sport4help.cz
Editor: Eva Nováková
