Lékaři z Brna jako první v ČR voperovali chlapci nový typ ušního implantátu

0

Lékaři Fakultní nemocnice v Brně měli možnost jako první v ČR dát dítěti nový typ ušního implantátu do kosti lebky. Ten dokáže zvuk do ucha přenést lebeční kostí. Implantát byl voperován dvanáctiletému chlapci Martinovi z Brna. Martin má špatně vyvinutý zvukovod, odmalička slyšel velmi špatně, zhruba 20 procent. Dřív nosil speciální čelenku, ale s ní tak dobře neslyšel.

Martin nyní má nový implantát, který je vložený v kosti za uchem. Dle Milana Uríka, přednosty Kliniky dětské otorinolaryngologie (ORL), chlapec po operaci slyšící cca 80 procent. Tuto novinku novinářům řekl Milan Urík, a dle  jeho názoru by časem měly vzniknout voděodolné procesory nebo procesory, které by se daly nabíjet bezkontaktně.

Jedná se o nový a jiný typ implantátu z Rakouska, který navrhla a dodává rakouská firma MedEl. Nejedná se o klasický kochleární implantát, při kterém se voperuje malý přístroj, z nějž vedou elektrody do části vnitřního ucha – hlemýždě. Jedná se o implantát pro jiný typ sluchového postižení. Výhodou nového typu je, že na rozdíl od předchozích typů se nevyskytují komplikace hojení v místě rány. Implantát se voperuje za ucho do kosti lebky, potom se rána nechá zahojit několik týdnů. Po zahojení se z venku na hlavu přiloží procesor, který snímá zvukové vlny. Pacienti tento procesor hodnotí pozitivně z estetického hlediska. Pacienti si také mohou upravit hlasitost prostřednictvím chytrého telefonu. V procesoru se baterie mění asi jednou za týden. Martin svůj procesor odkládá, když jde spát nebo když si umývá vlasy apod.

Operace Martina se uskutečnila vloni koncem loňského roku, a finančně vyšla zhruba na 400 tisíc korun, uhradila ji pojišťovna. Lékaři o této novince informovali až později, kdy byl chlapec po rekonvalescenci (zotavení). Brněnská nemocnice po Martinovi voperovala nový procesor dalším třem dětem a plánuje i další operace. Dle Milana Uríka lze operaci provést neslyšícím dětem či dětem s vadami sluchu od pěti let. Také se musí nejdříve zjistit, zda dítě má za uchem místo pro implantát o velikosti 9 x 15 milimetrů.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz, idnes.cz
foto: FN Brno, blesk.cz

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button