ZE SVĚTA

Když divadlo pomáhá: Divadlo Graeae pomáhající neslyšícím získalo grant

 

Divadlo se sídlem v Hoxtonu v Anglii díky své práci pomoci neslyšícím a zdravotně znevýhodněným hercům získalo finanční podporu od největší společnosti poskytující granty.

Logo divadla Graeae

Divadlo Graeae

Cílem divadla Graeae jsou lidé se sluchovým a zdravotním handicapem a snaží se, aby tito lidé přes umění mohli získat sebevědomí, dovednosti a nezávislost.

Celkově se zdravotní handicap setkává s předsudky jiných lidí, bariérami. Tyto překážky se snaží divadlo Graeae překonat a poskytnout zázemí k dalšímu zdravému vývoji lidí s handicapem. Práce je to záslužná a má své výsledky. Tímto divadlem od jeho založení v roce 1980 prošlo mnoho známých osobností, např.: Dame Emma Thompson, Jenny Agutter a popový umělec Sir Peter Blake.

Ema Thompson
Jenny Agutter
Peter Blake

Divadlo získalo grant

Fond City Bridge Trust je charitativní dárce, který poskytuje od roku 1995 finanční podporu na rozvoj a prospěch Londýna. Právě od něj získalo Divadlo Graeae na pět let grant ve výši £ 260 400, to je v přepočtu asi 7,8 milionů Kč.

City Bridge Trust

Na co může divadlo grant použít?

Divadlo Graeae využije finanční podporu na školení a výcvik koordinátora, který se bude věnovat okruhu lidí se sluchovým a zdravotním handicapem a umění. Bude jim umět poskytnout bezpečné vedení. Cílové skupiny jsou tři:

První dvě jsou divadelní skupiny pro děti:

The Rolletes – pro děti od 5 do 11 let
Young Company – pro děti od 12 do 18 let

Třetí skupina je vzdělávací:

Ensemble Intensive – pro lidi od 17 do 30 let. Jedná se o pomoc rozvíjení kariéry v tvůrčím smyslu.

Zkušenosti a názory

Jenny Sealey, umělecká ředitelka řekla: „Nedovedu si představit svět bez divadla nebo umění. Jako pro mladou holku se sluchovým postižením se pro mne staly hodiny baletu místem přinášejícím pocit bezpečí. Byl to vizuální svět, kterého jsem se stala součástí a mohla jej pozorovat. Úleva, že nemusím odčítat ze rtů, byla osvobozující. V baletních cvičeních bych se asi ztratila, ale zamilovala jsem si tvorbu baletních příběhů a jejich realizaci. Balet představoval moji první zkušenost s vyprávěním příběhů. Když jsem byla starší, začala jsem se angažovat v divadle, nejdůležitější bylo divadlo pro mladé. Jaká to mimořádná základna pro výcvik herců a úžasná příležitost pro sdílení tvůrčího prostoru s dětmi a mladými lidmi. Vnímat jejich životní příběhy a přetvářet je do her, jež proměňovaly jejich zkušenosti, životní pokusy a strasti do prostředí, v němž byly slyšet.“

Jenny Sealey

Mat Fraser o divadlu Graeae uvedl: „Program souboru Graeae je živoucím nástrojem pro rozvoj studentů dramatu se sluchovým a jiným postižením a nabízí mnohé z dovedností, které jsou požadovány od mladých umělců, kteří nemají přístup do běžných škol.”

Jodi-Alissa Bickerton, která vede kreativní výuku v divadle, je za grant pro divadlo ráda: „Tento grant umožňuje rozkvět naší práci s mladými neslyšícími a osobami se zdravotním postižením – zlepšovat jejich pohodu a podporovat jejich ambice – a podporuje nás v tom, abychom pokračovali ve vytváření cest pro novou vlnu tvůrců mladého umění, kteří přinášejí bohaté životní zkušenosti, aby informovali o otevřenějších a inkluzivních platformách pro více mladých lidí v Londýně. “

Herci na podiu

Zdroj, foto: Graeae.org, London-post.co.uk, Citybridgetrust.org.uk, Assitej.idu.cz, Britishtheatreguide.info, Thestage.co.uk,
Editor: Lucie Ulrichová

Back to top button
Close