Z DOMOVA

Karel Sviták je první neslyšící v ČR, který absolvoval výcvik volných pádů

V polovině června proběhl výcvik volných pádů na příbramském letišti. Absolvoval jej neslyšící parašutista Karel Sviták, který je historicky prvním neslyšícím člověkem s tímto výcvikem. 

Výcvik metodou AFF

Výcvik metodou AFF (z anglického Accelerated Free Fall) znamená intenzivní kurz volných pádů z výšky 4000 m pod vedením AFF lektorů.  Je to moderní, úspěšný, zábavný a zrychlený výcvik volných pádů. Součástí výcviku je také nácvik skoku ve virtuální realitě (ten probíhá např. ve větrném tunelu v Praze – Letňanech). Po absolvování tohoto výcviku dostanete oprávnění skákat samostatně. Při samotném seskoku to znamená, že parašutista všechno řeší sám – od řešení krizových situací,  otevření padáku až po přistání. Výcviky probíhají na letištích a můžete je absolvovat např. na příbramském, prostějovském či kolínském letišti. 

Ukázka od AFFcentrum

Jak probíhala výuka s neslyšícím parašutistou?

Karel Sviták je jediný český neslyšící člověk, jenž absolvoval tento výcvik. Další neslyšící parašutisté absolvovali tandemové seskoky (seskok 2 lidí společně na 1 padáku).

Teoretická příprava a samotná praxe proběhla společně se simultánním překladem do ČZJ. Během prvního seskoku měl Karel Sviták s sebou několik tlumočníků, kteří mu pomáhali s rozborem jednotlivých seskoků. V tomto sportu je však důležitý sluch, protože se navádí vysílačkou nebo se využívá zvukový výškoměr. Zvukový výškoměr pípá a informuje o výšce při otevření padáku. Karel Sviták má sluchovou ztrátu kompenzovanou kochleárním implantátem a to byla jeho výhoda. Slyší některé zvuky, a proto výcvik absolvoval bez velkých problémů. Na CNN Prima News je dostupné video, jak probíhal kurz s Karlem Svitákem, bohužel bez českých titulků.

Karel Sviták měl s sebou tlumočníka ČZJ
Neslyšící parašutista Karel Sviták

Karel Sviták o kurzu

Karel Sviták absolvoval kurz bez větších problémů, bez stresu, v poklidném přístupu. „Skákání se mi líbí od malička. První seskok jsem uskutečnil v osmnácti letech na kulatém padáku OVP 68. Pak jsem si plánoval další skoky, seznámil jsem se s Romanem Štenglem a moc jsem ho obdivoval. Tento sport se mi velmi líbí. První seskok ze čtyř kilometrů byl neskutečný zážitek, jsem moc rád, že jsem všechno zvládnul. Velmi rád bych pokračoval, spolupráce s Romanem Štenglem je výborná a chtěl bych pokročit a mít další zážitky v tomto sportu.“

Karel Sviták vlevo, uprostřed jeho trenér Roman Štengl
Karel Sviták během seskoku

Zdroj, foto: Affcentrum.cz, Cnn.iprima.cz, Pribramsky.denik.cz, Facebook Karel Sviták
Editor: Kristýna Mariáková

Back to top button
Close