Jsem jedno ucho letos slaví 2. výročí

0

Projekt, který má na starosti Veronika Cézová, je kolekcí životopisů osob, kteří mají co do činění s komunitou neslyšících. Vznikl na jaře 2018 a letos slaví 2. výročí. Proč projekt vznikl a kde je možné si přečíst jednotlivé životní příběhy? A víte, proč se jmenuje Jsem jedno ucho?

Jak a kdy vzniklo Jsem jedno ucho?

Jsem jedno ucho je iniciativa, kterou vymyslela a dále i koordinuje Veronika Cézová. Veronika Cézová je tisková mluvčí Svazu neslyšících a nedoslýchavých osob v České republice (SNN ČR). SNN ČR je největší celostátní organizace, která se věnuje osobám se sluchovým postižením. Před 2 lety slavil Pražský spolek neslyšících (jenž je součástí SNN ČR) 150. let od svého založení a v důsledku výročních oslav vzniklo Jsem jedno ucho. Prezidentka SNN ČR Šárka Prokopiusová požádala Cézovou o sepsání příběhů osob se sluchovým postižením, protože si všimla, že Cézová už podobnou knihu napsala – jmenuje se (Ne)normální, v níž jsou příběhy lidí s různými handicapy. Je zajímavostí, že kniha (Ne)normální vznikla jako pokračování k deníkovému seriálu Pražské neziskovky, který Cézová psala 2 roky. 1. díl Pražských neziskovek byl věnován neslyšícím a zmínila v něm organizaci APPN, což je dnešní obdoba Tichého světa. Článek si můžete přečíst zde.

Veronika Cézová společně s Šárkou Prokopiusovou, prezidentkou SNN ČR.

Proč vzniklo Jsem jedno ucho? 

Hlavní činností Jsem jedno ucho je celospolečenská osvěta o světě neslyšících, kterou Cézová demonstruje na reálných životních příbězích osob se sluchovým postižením. Je to jakási nenásilná forma osvěty, kdy se čtenář ponoří do samotného příběhu a představí si, co všechno dotyčný člověk se sluchovým postižením musí absolvovat, aby jakýmkoliv způsobem uspěl v intaktním světě. Cézová nevyzpovídává pouze osoby se sluchovým postižením, naopak se ptá také osob, kteří velmi úzce spolupracují s komunitou neslyšících – jsou to např. tlumočníci či specialisté na výuku neslyšících nebo  kompenzaci sluchových postižení. 

Jak vznikl název Jsem jedno ucho?

Název Jsem jedno ucho promýšlela Cézová zhruba týden. Pochází ze známé české ustálené fráze “Jsem jedno ucho”, která definuje činnost člověka, že někomu bedlivě naslouchá. Tímto názvem chtěla Cézová poukázat na to, že i osoby se sluchovým postižením chtějí být slyšet a také zároveň být slyšeni.

Kde mohu přečíst příběhy Jsem jedno ucho? 

Jsem jedno ucho je týdenní projekt, což znamená, že každý týden si můžete přečíst něčí životní příběh Příběhy jsou dostupné na Facebooku nebo v časopise Jsem jedno ucho. Časopis je k mání online nebo v fyzické podobě a vychází jako dvouměsíční periodikum. Jednou za čas jsou veškeré příběhy sumarizovány v knižní podobě. V této chvíli již vyšly 2 knihy Jsem jedno ucho. Od počátku existence projektu se nasbíralo úctyhodných 67 příběhů. Tyto příběhy jsou také překládány do českého znakového jazyka a můžete je všechny zhlédnout na Youtube kanálu

Osvěta nejen v písemné formě

Autorce projektu se podařilo rozšířit povědomí i jinak než písemnou formou. Se svým projektem se zúčastnila 12 besed ve školách či v knihovnách napříč celou republikou. Rovněž je projekt hodně zmiňován v médiích.

Zdroj, foto: Facebook @Jsemjednoucho, Snncr.cz, Tisková zpráva Jsem jedno ucho, Youtube Jsem jedno ucho
Editor: Kristýna Mariáková

 

Back to top button