Z DOMOVA

Jóga pro neslyšící

Jóga je aktivitou, která v poslední době má obrovskou popularitu. Jógová centra jsou téměř na každém rohu a jsou plná žen i mužů, kteří touží najít vnitřní klid před stresem a zaneprázdněným životním stylem. Jak je to s jógou pro neslyšící? 

Co je to jóga?

Jóga rozhodně není sport, pomocí kterého dosáhnete štíhlé linie. Je to pohybové a relaxační cvičení, které vám pomůže udržet kondici a podpořit antistresové myšlení. V józe jde o meditaci, správné dýchání, o soulad těla s duší. Každý člověk charakterizuje jógu jinak. Především ale je to filosofický směr. Základ slova yoga pochází z indického jazyka a v překladu znamená sjednocení, rovnováhu, spojení či vyváženost. Samotné slovo jóga je velmi obecné, neboť existuje spousta druhů jógy. Jóga se dá praktikovat např. ve vodě (aqua jóga), v 42 stupních (bikram jóga), ve vzduchu (acro jóga) atd.

Yoga = sjednocení

Instruktážní video z Univerzity Palackého v Olomouci – Fakulty tělesné výchovy 

Univerzita Palackého v Olomouci vytvořila instruktážní video začátečnické jógy, které je vedené Kateřinou Jílkovou a které je navíc doplněno českými titulky a simultánním překladem do českého znakového jazyka. Video je dlouhé cca 55 min a tlumočí jej Veronika Grygarová. Je volně dostupné na Youtube

Kateřina Jílková a Veronika Grygarová

Judita Berková – Yogalifehappylife

Lektorka jógy Judita Berková s 10 letou jógovou praxí vytvořila 10 denní program jógy přímo pro neslyšící. Zahrnuje 35 online videí s českými titulky pro neslyšící. Kromě toho obsahuje úkoly a inspirativní zdroje, jak využívat jógu v běžném životě. 

Judita Berková

Jóga praktikovaná neslyšící instruktorkou z USA

Neslyšící matka 3 dětí se rozhodla pracovat jako jógová lektorka neslyšící komunity. Raymonda se prezentuje pod značkou Luv Yoga, kterou můžete také sledovat na Facebooku nebo na Instagramu. Je velmi aktivní na sociálních sítích a učí jógu prostřednictvím ASL skrz videa a fotografie.

Raymonda – Luv Yoga

Zdroj, foto: Yogalifehappylife.cz, Yogapoint.cz, Dama.cz, Pixabay.com, Luv.yoga, Youtube.com
Editor: Kristýna Mariáková

Back to top button
Close