ZE SVĚTA

Jmenuji se Harper a jsem neslyšící, aneb jak vznikla ilustrovaná kniha o sluchovém postižení

Matka neslyšících dětí dlouhodobě vede blog, na němž píše články, které mají pomoci rodičům s podobným osudem. Když jednou uklízela dceřinu aktovku, uviděla v ní školní časopis se článkem, ve kterém její neslyšící dcera popisovala sluchové postižení jako jedinečnou součást její osobnosti. V ten moment si matka uvědomila, že je to právě její dcera, která může efektivním způsobem pomoct ostatním rodičům a dětem se stejným osudem. 

Neslyšící Harper se svou knihou

Rodina Gideons

Valli Gideons je manželkou vojáka – námořního plukovníka. Vychovávají 2 děti, dceru a syna, kteří mají vrozené sluchové postižení zapříčiněné Pendredovým syndromem. Jedná se o kombinované onemocnění štítné žlázy společně s percepční nedoslýchavostí. 13letá neslyšící Harper Gideons je nyní žákyní základní školy v Kalifornii. Nosí kochleární implantát a sluchadlo, zatímco její 15letý bratr má kochleární implantát na obou uších. 

Manželé Gideonsovi
Celá rodina pohromadě

Článek, který změnil matce pohled na věc

Když matka Valli Gideons spatřila školní časopis, viděla v něm zajímavý článek, ve kterém její dcera popisovala jedinečnost její osobnosti. Jedinečnost vnímala ve svém sluchovém postižení. 

“Jmenuji se Harper a jsem neslyšící. Mí rodiče měli podivný genový problém, který způsobil zvětšení části mého vnitřního ucha. Zvětšení bylo velké na tloušťku vlasu, což nevypadá, že by bylo moc, ale to si můžete jen myslet. Právě tento malý rozdíl způsobil to, že mám sluchové postižení.”

Po přečtení si matka uvědomila, že je to její dcera, která dokáže nejlépe pomoci ostatním lidem se stejným osudem. Ačkoliv matka Valli Gideons dlouhodobě vedla svůj blog, zjistila, že jedině její neslyšící dcera dokáže nejlépe popsat pocity neslyšících jedinců a tím poskytnout účinnou podporu. Rozhodla se společně s dcerou vymyslet příběh knihy. 

Pyšná matka s neslyšící dcerou Harper

Kniha Now Hear this (Harper Soars with her Magic Ears)

Matka s dcerou vydaly knihu o tři roky později od té příhody se školním časopisem. Je to reálný příběh holky Harper, který popisuje její životní cestu se sluchovým postižením. První část knihy je zajímavá, když Harper vysvětluje, jaký měla vztah ke sluchadlům, když byla batole. Neustále si je vytrhávala z uší. Rodiče se naučili aplikovat jeden trik a to, že o sluchadlech hovořili jako o tzv. magických uších. Rodiče zpívali veselou písničku o magických uších, když si Harper měla nasadit sluchadla. V knize se Harper dále zmiňuje o operaci kochleárního implantátu a o svých prvních zkušenostech se slyšením.

Kniha je zatím dostupná pouze v angličtině a je k prodeji na webových stránkách Amazon.com a BarnesandNoble.com. 

Ilustrace navrhla neslyšící ilustrátorka Priscila Soares

Poslání knihy

Proč se nakonec neslyšící Harper rozhodla knihu vydat, i když se tomu zpočátku bránila? Harper souhlasila s vydáním knihy o vlastním životě, protože chtěla, aby něco takového existovalo i pro její budoucí děti. Chtěla, aby byla pohádková kniha, která by nenásilnou formou rozvíjela etické myšlení malých dětí. Dle Harper je začlenění důležité a děti by to měly vidět už odmala na příbězích a i v reálných situacích ve škole nebo doma. 

Vzápětí Harper dodává, že při začlenění je důležitá také osobní iniciativa osob s postižením. Oni sami musí dát najevo, že jsou neslyšící, že mají určité potřeby a limity. Musí se sami ozvat, když nerozumí a požádat o opětovné vysvětlení. Sluchové postižení je neviditelné a neslyšící člověk snadno klame okolí. Sama Harper měla také dlouholeteté období, kdy popírala své sluchové postižení. Její matka je na ní nyní velmi pyšná, protože její dcera dospěla a umí se prosadit bez přetvářky a manipulace.

Harper chce, aby její kniha zničila stereotypy lidského smýšlení.

Projekt My Battle Call

Za tímto projektem stojí matka Valli Gideons. Coby vystudovaná novinářka s výjimečnou rodinnou situací (2 neslyšící děti) měla potřebu rozšířit síť podpůrných služeb všem rodičům, kteří mají neslyšící děti. Kromě blogu o životě rodičů neslyšících dětí vytváří také podcasty a propagační materiály jako jsou trička typu “Jsem pyšná matka neslyšícího dítěte” nebo “Jsem vděčný, že mám sluchové postižení”. Na svém webu pochopitelně taktéž prodává knihu, kterou vydala se svou dcerou. Dále je ve spojitosti s projektem My Battle Call velmi aktivní na všech sociálních sítích jako je Facebook, Instagram, Youtube a Twitter. 

Valli Gideons se svými neslyšícími dětmi
Propagační tričko “Jsem pyšná matka neslyšícího dítěte”

Co by ostatní měli vědět o neslyšících dětech:

Zdroj, foto: Ocregister.com, Mybattlecall.com, Pendred.cz, Sanclementetimes.com, Herviewfromhome.com
Editor: Kristýna Mariáková

Back to top button
Close