ZE SVĚTA

Jak se s koronavirovou pandemií vyrovnávají lidé se zrakovým postižením?

Koronavirová pandemie ztížila život nám všem. Lidé se sluchovým postižením navíc bojují s nošením roušek – když totiž nevidí na ústa, nemohou odezírat ze rtů, a také je ztíženo porozumění během komunikace ve znakovém jazyce. A jak se s pandemií vyrovnávají lidé se zrakovým postižením? Co je jejich největším problémem?

Sociální kontakty jsou v současné době velmi omezené…

Novinářka se zrakovým postižením

Koronavirová doba je náročná pro všechny. A mnohonásobně těžší je pro lidi se zdravotním postižením. Jak se s koronavirovou pandemií vyrovnává nevidomá novinářka Kate Pounds? Novinářka popisuje konkrétní výzvy, které virus přinesl.

Když se novinářka Pounds vracela metrem z práce domů, slyšela spolucestujícího, jak poznamenal, že se mu nechce stisknout tlačítko na otevření dveří kvůli koronaviru. Pounds to přinutilo přemýšlet o tom, jak se nevidomý člověk musí několikrát denně dotýkat předmětů a povrchů. A to mnohonásobně víc než člověk, který dobře vidí.

Dodržování hygieny je pro novinářku Pounds náročné:

  1. Na stanici ohmatává automat, aby našla čtečku karet.
  2. Musí se dotknout pohyblivého madla eskalátoru, aby zjistila, jestli jede nahoru nebo dolů.
  3. Musí se dotknout boku dveří od vlaku, aby zjistila, kudy do vlaku nastoupit.
  4. Těžko se jí hledá umyvadlo nebo dezinfekční gel, když si chce v obchodě umýt ruce.
Dotek je pro nevidomé důležitý pro orientaci v okolí

Nakupování s bílou hůlkou

Sajid Ali (40 let) z West Yorkshire (Velká Británie) říká, že nakupování v supermarketu je obtížné. Musí v jedné ruce držet bílou hůlku, a v té druhé nákup na celý týden. Snadno tak může ztratit rovnováhu a je těžké chodit rovně. Aby tomuto předcházel, žádal obvykle Sajid někoho o pomoc s tím, aby mu našli věc, kterou potřebuje koupit. Od vypuknutí koronavirové pandemie je náročné sehnat si takovou pomoc. Oslovení lidé mu říkali, že si nejsou jistí, jestli mu mohou pomoct, když je nyní koronavirová situace. Jednou v obchodě na pomoc čekal 5 minut, než mu přišel někdo pomoct.

Reanna Parkinson (22 let) z Lancashire (Velká Británie) sdělila, že je pro ni obtížné se dostat do obchodu. V okolí jejího bydliště je spousta hlavních silnic a žádné křižovatky – není pro ni bezpečné dostat se do jiných obchodů. Posledně jí pomohl její otec, ale to zase ohrožuje bezpečnost její matky, protože je vysoce rizikovým občanem, kterého by nemoc covid-19 mohla skolit. Parkinson dodala, že se bude asi muset nyní přestěhovat ke svým rodičům, aby vůbec přežila.

Během nakupování s bílou hůlkou a nákupním košíkem může nevidomý ztratit rovnováhu
Sajid Ali (uprostřed) rád pravidelně běhá
Pro Reannu Parkinson je obtížné dostat se do obchodů 

Pomalejší nakupování

Nakupování online není pro nevidomé procházkou růžovou zahradou. Tento proces pro nevidomé zahrnuje více kroků a je mnohem pomalejší. A to je problém. Každý nakupující, který vidí, spěchá, aby se zboží nevyprodalo. Spousta lidí nevidomých a slabozrakých se obává, že nebudou stíhat. Sajid přidal zkušenost, že když během nakupování v obchodě poslouchal elektronický hlas na čtecím zařízení (speciální přístroj, který nevidomému říká, co v regálu je), ostatní zákazníci již vykoupili zboží, které potřeboval. 

Místo vyprodaného zboží dorazí náhradní

Další problém s online nakupováním nastává, když jsou položky vyprodány a jsou nahrazeny jiným zbožím. To může být pro některé lidi s více vadami problém. Mandy O’Malley (42 let) z Hampshire (Velká Británie) je maminkou tří dětí a má alergii, cukrovku a děti se zvláštními dietními potřebami. Pokud jí dodávkou dorazí zboží, které obchod dodal jako náhradní, musí ho vrátit, protože nedokáže obaly náhradního zboží přečíst. A řidič Mandy pomoct nemůže, protože je omezen osobní kontakt.

Mandy O´Malley vyžaduje konkrétní zboží

Odolný člověk se zdravotním postižením

Sajid se obává, že nedostatek kontaktu s lidmi se během současné krize zhorší. Myslí si, že jsou před námi osamělé dny. Sajid obvykle pracuje a chodí ven, ale pořád tráví spoustu času sám, je na to zvyklý. Kvůli všem omezením se ale nevidomí mohou dostat do opravdové izolace. Navzdory těmto potížím mnoho lidí se zrakovým postižením uvedlo, že se jim daří dobře. Odolnost  a schopnost fungovat sám, v samotě, může nevidomé v současné době zvýhodnit. Je potřeba si zachovat smysl pro humor. 🙂

Zdroj, foto: Bbc.com, Pixabay.com, Thevisionbraillecentre.co.ke, Stuff.co.nz
Editor: Eva Nováková

Back to top button
Close