ZE SVĚTA

Jak komunikovat, když se narodíte neslyšící a bez rukou? Seznamte se s neslyšícím Indem

 

Narodit se jako zdravý člověk je velkou výhrou v životě. Pakliže se narodíte třeba se sluchovým postižením, musíte se s tím poprat. Naučit se mluvit nebo komunikovat prostřednictvím znakového jazyka. Ale co když se narodí někdo, kdo neslyší a nemá ruce? Jak bude komunikovat? Tento osud byl dán do vínku indickému chlapci jménem Gaukaran Patil.

Neslyšící muž bez rukou

Když byl chlapec jménem Gaukaran Patil malý, vychovávala ho svobodná matka spolu se svými dvěma sourozenci v indickém městě Bhilai. Gaukaran (nyní 35 let) se narodil bez rukou. K tomu má také sluchové postižení a problémy s řečí, ale sám Gaukaran to jako postižení nebere. Vnímá to jako požehnání, protože má naopak vzácný talent malovat nohama. Bez obtíží drží štětec mezi prsty na nohou a vytváří ohromující obrazy. Svou tvrdou prací a neskrývaným odhodláním se neustále posouvá vpřed. Nadaný malíř, který znakuje nohama, je i držitelem magisterského titulu v oboru výtvarných umění.

Indické město Bhilai (červený bod)

Výjimečný talent

Gaukaran vysvětloval nohama ve znakovém jazyce, že lidé kolem něj považovali za divné, že psal nohama. Jeho matka se ho ale nikdy nevzdala a naopak ho povzbuzovala a podporovala ho v tom, aby dokončil své vzdělání, jako každé jiné dítě. Ve škole si Gaukaranovy výjimečné schopnosti mistrně manipulovat nohama všiml jeho učitel. Díky jeho uznání – a nejen jeho – se výjimečný malíř cítil vítán. “Opravdu jsem si to užíval,” řekl.

Jak Gaukaran Patel komunikuje?

Malíř se stal populárním

Když Gaukaran dokončil své vzdělání, začal malovat obrazy, aby si vydělal na živobytí. Dosud svých obrazů prodal přes 500. Před dvěma lety začal také vyučovat neslyšící studenty v oblasti počítačů a malování ve škole “Kopal Vani Shravan Badhit Vidyalaya” ve městě Raipur. Jeho umělecké schopnosti vzbudily také pozornost bývalého indického prezidenta Abdula Kalama a ministra vnitra Rajnath Singha – během svých návštěv si také zakoupili jeho obrazy.

Gaukaran Patel a jeho malířské nadání:

Ukázky několika Gaukaranových obrazů:

Gaukaran Patil, neslyšící malíř bez rukou, je obrovským zdrojem inspirace,
že když člověk chce a jde se za tím, je možné úplně všechno.

Zdroj, foto: Thebetterindia.com, Ndtv.com, Google.com/maps
Editor: Eva Nováková

Back to top button
Close