ZE SVĚTA

Jak dopadlo hlasování o zákonu, který nařizuje zapnuté titulky?

Nedávno jsme Vás informovali, že členové městské rady v Seattlu (město USA) budou diskutovat o zákonu, který nařizuje, aby byly zapnuté skryté titulky na všech televizích ve všech veřejných prostorách, jako jsou restaurace, stadiony, ordinace atd. Návrh zákona říká, že titulky budou zapnuté během pracovní doby na různých zařízeních s televizním vysíláním, včetně čekáren, restaurací a barů. Sám neslyšící Eric Scheir, místopředseda Výboru pro osoby s postižením, uznal, že takový zákon by jemu i ostatním změnil život. Dle jeho slov by chodil častěji ven a navštěvoval různé podniky.

Dosud to fungovalo tak, že podniky byly ze zákona povinné titulky zapnout, když je někdo požádal. Nyní byl nový návrh schválen – to znamená, že podle zákona majitel podniku s televizí musí mít vždy zapnuté titulky. Tím pádem osoba s postižením nemusí majitele podniku žádat, aby zapnul titulky. Nový zákon vstoupí v platnost již od 1. května 2019, ale jeho výkon začne až v listopadu. Město pošle upozorňovací dopisy podnikům, které nebudou zákon dodržovat. Po tom podniky mohou dostat pokutu ve výši 125 dolarů, pokud bude porušení zákona pokračovat, tak se pokuta zvýší až na 300 dolarů.

Politička Lisa Herbold se k této situaci vyjádřila, že je pro ni důležité, aby nyní lidé už nemuseli neustále prosit majitele podniku, aby jim zajistil titulky. Také je nadšená ze zavedení tohoto zákona. Povinnost titulků vytvoří rovný přítup k informacím pro všechny.

Zdroj: seattletimes.com, tichezpravy.cz, deafnewstoday.blogspot.com
foto: imore.com, eu.freep.com, huelvatrabaja.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button
Close