ZE SVĚTA

Hudba na vlastní kůži

Představte si, že byste si zašli na koncert a celý si ho opravdu užili. Pokud si to nedokážete představit, pak rozhodně musíte vyzkoušet tričko zvané The SoundShirt. The SoundShirt je inteligentní a kouzelné tričko, které díky svým vlastnostem umožňuje neslyšícím lidem vychutnat si komplexní zážitek z jakékoliv hudební performance. Vymysleli ho Angličané ze společnosti CuteCircuit.

Nové inovativní tričko pro osoby se sluchovým postižením

Vnímání hudby

The SoundShirt si musí zamilovat každý neslyšící, i ten, který odmítá poslouchat hudbu. Není to jen pouhý oděv. Je to totiž zázračné spojení hudby s tělem přes vibrace, díky čemuž je posluchači poskytnuto opravdu hluboké vnímání hudební činnosti. První testující neslyšící posluchači vyzkoušeli, jaké to je užít si symfonický koncert jako běžný posluchač. Je to zážitek na celý život. Hudba je podstatnou součástí lidského života, dokáže člověka rozveselit, rozplakat, nabudit, podtrhnout jeho aktuální náladu. Díky inovátorům z dílny CuteCircuit mohou neslyšící pochopit krásu hudby a užít si koncert jako každý jiný na světě. Bez bariér. 

Zážitek z hudby je zjevný

Neslyšící účastníci si užívají koncert díky speciálnímu oblečení:

Jak to celé funguje? 

Procesuální schéma příjmu hudby na tělo

Na trhu je k dispozici košile nebo tričko. Obě vrchní oděvní části jsou vyrobeny z měkké, pružné látky. Neobsahují dráty, protože jsou to tzv. high tech oděvy, vytvořeny z tkaných vodivých drah a haptických senzorů. Ve struktuře oděvu je obsaženo 16-30 mikro ovladačů, které fungují na bezdrátové bázi. Tyto malé ovládací mechanismy přijímají hudbu transformovanou v datech přesně v reálném čase. To znamená, že je možné zachytit veškeré instrumentální nástroje zároveň – neslyšící posluchač cítí např. housle na pažích, zatímco bubny na zádech. Díky tomu vzniká komplexní hudební zážitek.

Design trička

Vzhled trička The SoundShirt
Vzhled košile The SoundShirt

Designéři při navrhování mysleli na vizuální zobrazení zvukových vln a proto na oděvu můžete vidět síť vln. Jsou to zvukové vlny v různých frekvencích, které hrají dle typu a hlasitosti instrumentálních nástrojů. Oděv bude na trhu v prodeji za víc než 3000 GBP (pozn. vyjde v přepočtu na cca 89 tisíc korun českých) a takto vysoká částka činí z oděvu luxusní zboží. 

Zvukové – vibrační pole symfonické hudby

Spolupráce s hamburským symfonickým orchestrem

Pokud byste chtěli zažít hudbu jako každý jiný, je možné se přihlásit ZDE, kde je k dispozici rezervační formulář. Hamburský symfonický orchestr spolupracuje s The SoundShirt a má na webu k dispozici otevřený formulář pro budoucí koncerty. Můžeme jen doufat v brzké otevření dalších představení ve spolupráci s tímto zázračným oděvem. A pokud se to podaří, Tiché zprávy se budou snažit být u toho. 

Zdroje, foto: Cutecircuit.com, Designboom.com, Houseofhearing.co.uk, Sound-shirt.jimdo.com, Iol.co.za, IG @CuteCircuit
Editor: Kristýna Mariáková

Back to top button
Close