ZE SVĚTA

Hetain Patel jako muž mnoha tváří

Hetain Patel je umělcem, který využil své zájmy ve svůj prospěch a stal se hvězdou. Kdo je Hetain Patel? Jak se stal hvězdou? 

Hetain Patel

Hetain Patel vyrůstal v anglickém Boltonu, který se nachází 16 km od Manchesteru. Hetain je Asiat, který vždycky chtěl být bílý. Hetain vzpomíná, že on a jeho rodina byli jediná “hnědá rodina” ve městě. 

Hetain Patel

Od malička Hetain čelil týrání, například musel nosit indický oblek. A tak se uchýlil do světa fantazií, aby zapomněl na svoji neutěšenou situaci. Začal sledovat filmy kung-fu, kde hrdinové bojovali v oblecích podobných těm, které Hetain nosíval. Při sledování těchto filmů Hetain pocítil transformační účinek, tzn. hrdinové na něho zapůsobili, že začal jinak přemýšlet o své situaci. Najednou se Hetain na sebe začal dívat jinak. Ne jako na outsidera v podivných šatech, ale jako na hrdinu kung-fu. 

Jako dítě se Hetain nerad bavil o své identitě. Ale pomocí umění byl schopen vyjádřit své pocity. Vystudoval výtvarné umění. Ale víc času trávil tancováním. 

Spiderman a další osobnosti

Hetain pomocí fantazie začal předstírat, že je Spidermanem, Eddiem Murphym nebo Michaelem Jacksonem. 

Stal se tak odborníkem na mimiku, doma se stal fantastou, který měl hlavu v oblacích a spřádal pavoučí sítě kolem domu své babičky. Jak vytvořil pavučinu? Pomocí struny a kancelářských spon. Tak položil základy své umělecké kariéře, ale hlavní bylo, že se Hetain ohlížel za svojí minulostí, kdy v pubertě řešil své problémy s identitou, komunikací a překrýváním kultur. 

Hetain jako Spider-Man s jeho babičkou

Ocenění

Hetain získal ocenění Film London Jarman, který vyznamenává umělce, kteří pracují s pohyblivým obrazem, tzn. v oblasti filmu. Tato cena je pojmenována po Dereku Jarmanovi, který byl vynikajícím experimentálním filmařem. Stejně jako Derek, Hetain pracoval s publikem mimo umělecký svět. Hetain při své práci rád používá umělecký jazyk typický pro Hollywood, kam patří přesné choreografické pohyby a pomalé filmové efekty. 

Nedívej se na prst

Ve filmu Nedívej se na prst (2017) herci měli tyrkysové a fialové kostýmy, jejichž účelem bylo oslnit diváky, zatímco kamera zabírala akci v čase jako vystřelená kulka (podobně jako u filmu Matrix).

Příběh se odehrává na africkém svatebním obřadu a při boji kung-fu herci používají znakový jazyk. 

Hetain tak spojil různé kultury a menšinové skupiny pomocí globálního jazyka, kterému všichni rozumí. 

Scéna z filmu Nedívej se na prst

Osobní zkušenost

Hetain říká, že to še vychází z jeho osobní zkušeností – chtít zapadnout a být přijat. Při přečtení scénáře filmu by se mohlo na první pohled zdát, že to nebude fungovat. Afro kung-fu, znakový jazyk a transformující kostýmy? Opravdu divná kombinace, ale když se na to podíváte či to uslyšíte, tak najednou vám ta kombinace bude blízká. 

American Boy a další filmy

Hetain napsal scénář k filmu American Boy. O čem je ten film? Je to satirický film o “špatném” Obamovi, který nenávidí ženy. 

Plakát k filmu American Boy

Ve snímku Jump (2015) Hetain využil své taneční zkušenosti. Hetain si tam zahrál Spider-Mana, který přeskočí pohovku v obývacím pokoji své babičky a jeho rodina se na něho dívá v indických šatech. Hetain vypráví, že to byla jeho první pohovka, kterou kdy přeskočil a předstíral, že je superhrdinou. Výroba obleku mu zabrala 4 měsíce. Hetain říká, že výsledný kus je zábavný a poučný, protože tam zkoumá kořeny jeho rodiny. Jeho skok v tom filmu představoval skok z Indie do Anglie. A proč měl na sobě masku Spider-Mana? Měla zakrývat etnické rozdíly. 

TED přednášky

Hetainova práce není jen o natáčení filmů. Také udělal fascinující přednášku TED (= zkráceně „Technology, Entertainment, Design“, nyní jako „Thinkers, Enablers, Doers”). Je to každoroční konference a program je postaven na heslu “myšlenky hodné šíření”. Na přednášce si Hetain hraje s předsudky publika (mluví v mandarínštině, kterou překladatel promění v angličtinu, aby se odhalilo, že stále opakuje stejnou frázi znovu a znovu). Také jeho videa na YouTube jsou stejně zajímavá.

Nový film

Hetain bude natáčet nový film, který bude o dvou ženách, které znovuobjevily starodávný fyzický jazyk, který kdysi sjednotil lidstvo. Inspiroval se biblickou Babylonskou věží. Doufá, že se z toho stane celovečerní film a výhra Jarmanovy ceny 10 000 liber tomu určitě pomůže. Hetain říká, že ta cena, kterou získal, mu umožnila nejen finanční nezávislost, ale také uznání od lidí, kteří ho ocenili jako britského umělce mimo jeho etnicitu. Jeho dalším plánem do budoucna jsou besedy, které budou pojednávat o diaspoře (tj. o lidech, kteří dobrovolně či nedobrovolně emigrovali do ciziny, aniž by zapomněli na své původní kořeny) nebo o problematice rasy.

Zdroj, foto: Hetainpatel.com, Theguardian.com
Editor: Magda Jandusová

Back to top button
Close