ZE SVĚTA

Gorila varovala návštěvníky pomocí ASL

Nedávno svět opět obletělo video, ve kterém gorila na návštěvníky znakovala americkým znakovým jazykem. Co říkala gorila návštěvníkům? A je jediným zvířetem, které dokáže komunikovat s lidmi? 

Gorila

Gorily řadíme mezi primáty. A jsou se šimpanzy považovány za naše nejbližší příbuzné. Jsou podobně inteligentní jako my, lidé. Vědci tak zkouší s opicemi komunikovat pomocí znakového jazyka, nejčastěji pomocí amerického znakového jazyka (ASL). A častokrát primáti překvapují, jak dokáží vrátit zpětnou vazbu. 

Gorila

ZOO v Miami

Událost se stala v ZOO v Miami, které je největším městem státu Florida. Tato událost byla natočena v roce 2013, ale nyní opět koluje po internetu, protože se lidem líbí, jak gorila říká návštěvníkům pomocí ASL, že ji nemají krmit. Video má víc jak milion zhlédnutí a tisíce lidí ho lajkovalo. A na sociální síti Twitter lidé říkají, že kdybychom primátům dali prostor, tak by byli stejně inteligentní jako my, lidé. 

Miamská ZOO

Zde můžete zhlédnout video, jak gorila znakovala:

Ostatní zvířata

Známe i jiná zvířata, která s lidmi komunikovala pomocí znakového jazyka. Primáti se ukázali jako nejzdatnější v používání znakového jazyka, nejčastěji ASL. 

  • Gorila Koko – Může používat více než 1000 znaků a porozumět 2000 lidským slovům.
  • Orangutan Chantek –  Dokáže porozumět mluvenému anglickému a americkému znakovému jazyku (ASL). Stejně jako u Koko bylo řečeno, že používá vlastní složená slova – kombinuje znaky „oko“ a „pití“, což znamená řešení kontaktních čoček.
Orangutan
  • Delfíni Phoenix a Akeakamai  – U nich byl experiment proveden, aby se zjistilo, zda budou rozumět znakům. Takže experiment na rozdíl od studií s primáty byl zaměřen pouze na porozumění jazyku, nikoli na to, zda dokážou též znakovat – s ploutvemi by to šlo těžko 🙂 Delfíni dostali testy, ve kterých měli dokázat, že porozuměli otázkám. Po testech se zdálo, že chápou nejen podstatná jména, ale i strukturu vět, například rozdíl mezi „Skoč do vody“ a „Skoč z vody“. Zejména Akeakamai také ukázala některé spontánní reakce pomocí svých ploutví„ano“ a „ne“. 
Delfíni

Zdroj, foto: News18.com, Smashinglists.com, Miamidade.gov, Pixabay.com
Editor: Magda Jandusová

Back to top button
Close