ZE SVĚTA

Google vyvinul program, který rozpozná díky 21 bodům na prstech a dlani ruky znakový jazyk

Výzkumníci společnosti Google z Velké Británie vyvinuli software , který by mohl chytrým mobilním přístrojům (mobil, tablet) připravit cestu k přeložení znakového jazyka do mluveného jazyka.  

Jedná se o software, který na jedné ruce snímá 21 bodů (na prstech a dlani) a dokáže rozpoznat, když se dlaň sevře nebo naopak roztáhne prsty, dokáže také sledovat pohyb rukou a rozeznat, co člověk ukázal ve znakovém jazyce. Tento program by chtěli využít pro mobilní aplikaci. 

Nový software dokáže snímat 21 bodů na prstech a dlani jedné ruky

Výzkumní pracovníci společnosti Google Valentin Bazarevsky a Fan Zhang uvedli, že jejich software, který dokáže rozpoznat tvar a pohyb rukou má sloužit jako základ k porozumění znakového jazyka. Podle jejich slov se jedná o první krok, který časem chtějí vylepšit. 

Neslyšící tento krok vítají, ale říkají, že tato technologie může vést k tomu, že překlad ze znakového jazyka nebude vždy správný. Navíc tento program sleduje pouze pohyb rukou bez snímání mimiky obličeje, což může pak měnit význam toho, co neslyšící říká ve znakovém jazyce. Panuje také názor, že z pohledu neslyšících by bylo prospěšnější vyvinout software, který by mohl poskytovat automatizované překlady textu nebo zvuku do britského znakového jazyka (BSL), které by pomohly neslyšícím k porozumění ve světě slyšících. 

Zdroj, foto: Bbc.com, Google 

Editor: Veronika Bočková 

Back to top button
Close