ZE SVĚTA

Ghanská škola pro děti se sluchovým postižením má problém s vodou

Škola pro děti se sluchovým postižením v Ghaně se potýká s různými problémy. Nejpalčivějším problémem je voda. Proč tomu tak je? 

Ghana

V městě Wa se nachází škola pro děti se sluchovou vadou, která se potýká s několika problémy. Město Wa je v státě Ghana, který je v západní Africe. 

Ghanská vlajka

Problémy

Děti ze školy pro sluchově postižené mají problém s pochopením od svého okolí. Okolí neuznává znakový jazyk. Tak děti naráží na komunikační bariéru. Dále mají velký nedostatek nepedagogických zaměstnanců – uklízeče, hlídače, atd.  A jako by těch problémů nebylo málo, mají ještě jeden větší problém. A tím problémem je – VODA. 

Oficiální cedule školy 

Voda

Voda je velmi důležitá pro náš život, bez ní se nemůžeme obejít. A jak je známo, Afrika má velký problém s nedostatkem vody, protože mají tam velké sucho. I když v zemi funguje Ghanská vodárenská společnost, škola využívá vlastní systém. Škola má vlastní vodní čerpadlo, které se ale opotřebovává. Tamní ředitel Sylvester Bayor se obává, že pokud nebude staré čerpadlo nahrazeno novým čerpadlem, tak se rozpadne. Proč používají ponorné vodní čerpadlo, když mohou využívat vodu z Ghanské vodárenské společnosti? 

Bayor říká, že jejich voda se mu nelíbí, není tak kvalitní, proto využívají svůj systém. Jenže ten po celých letech používání už vykazuje známky stárnutí. 

Ředitel Sylvester Bayor

Dary

Jakmile Bayor oznámil problém s vodou, škola dostala od zaměstnanců a vedení ropné komise dary v podobě zásob vody a kancelářského vybavení. Mezi dary byly dva kompletní splachovací záchody, vodní čerpadlo, nádrž na 4 000 litrů vody, kopírovací stroje a zařízení pro nepřerušitelný zdroj napájení.

Vděčnost

Ředitel školy Bayor proto ocenil společnost a dále vyzval vládu, aby pomohla postavit kanalizaci pro školu. Podle něj škola čelí hrozbě uzavření učeben. Generální ředitel ropné komise Egbert Faibille Jnr. po darování uvedl, že darem byly příspěvky od zaměstnanců poté, co se společnost dozvěděla o problémech, kterým škola čelí. Také odhalil, že budou poskytovat podobné dary i jiným institucím. Dar má hodnotu 26 000 ghanských cedi (tj.cca 104 tisíc Kč).

Zdroj, foto: Wikipedia.org, Gbcghanaonline.com, Myjoyonline.com
Editor: Magda Jandusová

Back to top button
Close