Fotbalový klub se může chlubit povedenými videi se jmennými znaky fotbalistů

V měsíci září se konají osvětové kampaně, například “Deafember,” který organizuje nezisková organizace Tichý svět. Veřejnost je informována o tématech spojených se sluchovým postižením. A když se do osvěty zapojí třeba i fotbalový klub, je to něco úžasného.

1

Neslyšícího na první pohled nepoznáte

Na celém světě se mezi námi pohybuje spousta lidí, kteří mají zdravotní postižení. Ať už se jedná o zrakový, sluchový, tělesný nebo mentální handicap, na každého jedince je nutno brát ohled vzhledem k jeho specifickým potřebám. Když kolem vás projde osoba se zdravotním postižením, většinou poznáte, že má nějaký handicap. Osoba, která má problémy se zrakem, může mít bílou hůl. Člověk s tělesným postižením může hůře chodit nebo být na vozíku. Neslyšící osobu nepoznáte. Dokud nezačne komunikovat ve znakovém jazyce.

Poznáte, který z nich má sluchové postižení? (Foto: Facebook.com/deafember)

 

A nyní to již poznáte? (Foto: Facebook.com/deafember)

Neviditelné sluchové postižení

Sečteno a podtrženo – dokud na člověka se sluchovým postižením nepromluvíte, nepoznáte, že neslyší. Navíc každá osoba je individualita, a to platí i u lidí se zdravotním postižením, takže se klidně může stát, že když se postaví vedle sebe pět lidí se sluchovým postižením, každý může komunikovat jiným způsobem. Při mluvení můžete, ale i nemusíte poznat, že daná osoba neslyší: zdá se vám, že při mluvení polyká sykavky? Mluví “těžkopádně”? Nemluví vůbec? Nebo mluví tak, že by vás ani nenapadlo, že by měla problémy se sluchem? Někdo preferuje v komunikaci znakový jazyk, někdo mluvenou řeč, osoby s hluchoslepotou mohou využívat taktilní znakový jazyk, což je dotyková varianta znakového jazyka, při kterém se partneři rukama dotýkají, aby poznali, co právě ten druhý znakuje. A když neslyšící člověk zrovna nekomunikuje, je jeho postižení neviditelné. Málokdo ví, jak s neslyšícím vhodně komunikovat, bojí se neznámého, obává se, že se s neslyšícím nedomluví, protože neví JAK.

Každý jedinec má individuální potřeby (Foto: Vozickar.com)

Osvěta je důležitá

Během měsíce září organizují různé společnosti osvětové kampaně na podporu lidí se sluchovým postižením. Veřejnost je informována například o tom, jak s těmito lidmi komunikovat, na co si dát pozor, jaké kompenzační pomůcky neslyšící používají, atd. I němečtí fotbalisté se zapojili do osvěty. Ukázali světu, jak vypadá znakový jazyk. 

Fotbalový klub FC St. Pauli, který natočil jmenné znaky svých hráčů (Foto: Fcstpauli.com)

Německý fotbalový klub

Fotbalový klub FC St. Pauli je německý druholigový sportovní klub, který sídlí v hamburské čtvrti St. Pauli. Na svých webových stránkách, kde představují hráče a jejich fotbalovou kariéru, se objevila videa, kde fotbalisté ukazují své jmenné znaky. 

Logo německého fotbalového klubu (Foto: Facebook.com/FCSP)

Videa se jmennými znaky fotbalistů:

Dennis Smarsch

Leart Paqarada

Philipp Ziereis

Marvin Knoll

Pro zhlédnutí videí dalších fotbalistů navštivte jejich webové stránky, kde se po kliknutí na fotografii objeví video se jmenným znakem.


Zdroj, foto: Fcstpauli.com, En.wikipedia.org, Vozickar.com, Facebook.com/deafember, Facebook.com/FCSP
Editor: Eva Nováková

Back to top button