ZE SVĚTA

Film “The Silent Natural” s neslyšícím hráčem baseballu

Tristin Crusenberry je neslyšící student střední školy Apollo (stát Kentucky, USA). Odmala miluje baseball. I přes sluchové postižení je jeho snem hrát baseball na vysokoškolské úrovni a stát se nadhazovačem v Major League Baseball (MLB).

stát Kentucky v USA

Jak přišel Tristin o sluch?

Tristin se narodil slyšící, ale ve třinácti měsících dostal bakteriální meningitidu, infekci mozkových blan a míchy. Po tomto Tristin ohluchnul. Když mu bylo patnáct měsíců, dostal sluchadla. V osmnácti měsících dostal kochleární implantát (KI), který nebyl plně hrazen pojišťovnou. Tristin ho dostal darem od přátel rodiny, kteří ho chtěli vidět úspěšného.

Slíbil jsem, že udělám pro školu všechno, začal jsem slyšet mnohem lépe,” řekl Tristan.

Tristin na červeném koberci při premiéře “The Silent Natural”

Jak se Tristin dostal k filmu “The Silent Natural”?

Tristin ve škole zpracovával absolventskou práci o Williamu “Dummy” Hoyovi – prvním neslyšícím hráči nejvyšší baseballové ligy MLB. “Chtěl být jako on a stát se dalším velkým neslyšícím hráčem MLB,” řekl Tristinův otec Tom. Pět let poté dostal Tristin příležitost zahrát si ve filmu o Hoyovi.

Castingová firma hledala neslyšícího baseballového hráče a Tristina vybrali. Začali dojíždět každé ráno na natáčení. Tristin ve filmu nemluví, ale objevuje se tam často. Zkušenost z filmování s jinými mladými neslyšícími byla pozitivní.

Tristin řekl, že při filmování musel sundat KI a jen s ostatními znakovat, protože tato technologie nebyla kolem roku 1800 dostupná. Film se totiž odehrává v té době.

Trailer k filmu “The Silent Natural” (anglické titulky): Youtube

plakát k filmu “The Silent Natural”

Komunikace během baseballu

Ve škole má jen jednoho neslyšícího spolužáka. Komunikace s ostatními slyšícími je těžká. “Noví lidé se někdy bojí komunikovat, protože jsem trochu jiný,” říká Tristin. Nejen škola je pro neslyšícího náročná, ale i hraní baseballu může být problematické – Tristin často spoléhá na znaky od chytače, aby mohl hrát dobře. “Jsem vděčný, že Dummy Hoy přišel se znaky pro míče a odpaly. Miluju baseball víc než cokoliv jiného – on opravdu změnil hru,” popisuje Tristin.

Tristin Crusenberry, neslyšící hráč baseballu

Tristin doufá, že změní předsudky slyšících vůči neslyšící komunitě. “Nemám rád slovo postižení,” říká Tristin. “Jsem jako každý jiný – jenom jsem přišel o sluch. Vím, že jsem neslyšící, ale to nepopisuje, kdo jsem.”

Zdroj, foto: Owensborotimes.com, Youtube.com, Twitter.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button
Close