ZE SVĚTA

Diskriminace neslyšícího během pracovního pohovoru – pokuta 130 000 Kč!

Neslyšící muž žádal o práci v obchodě s domácími potřebami jako skladník, který je schopen ovládat vysokozdvižný vozík. Bohužel se setkal s diskriminací kvůli svému sluchovému postižení.

Ilustrační foto: vysokozdvižný vozík

Jak se to stalo?

Muž před pohovorem dopředu oznámil, že preferuje e-mailovou a textovou komunikaci, protože je neslyšící. I přesto, že byla o sluchovém handicapu manažerka dopředu informovaná, byla touto skutečností “zaražená”.  Po příjezdu na pohovor manažerka neslyšícího muže pozvala do místnosti pomocí přátelských gest. Muže manažerka přivítala slovy: “Tak vy jste neslyšící?

Nevhodné otázky kvůli sluchovému postižení

Během pohovoru muž požádal o papír a pero, aby mohl komunikovat. Místo toho se ho ale manažerka zeptala: “Jak byste v obchodě zvládl pracovat bezpečně?” Zazněly i další nevhodné otázky: “Kdyby nastalo nějaké nebezpečí, a někdo na vás zakřičel upozornění, jak byste to mohl slyšet?

Neslyšící muž se okamžitým zaměřením manažerky na jeho sluchový handicap cítil diskriminován. Manažerka se nechtěla bavit o mužových schopnostech a zkušenostech. Zajímalo ji pouze, jestli by jeho sluchová vada nemohla být nebezpečím a ohrožením na pracovišti. Muž od pohovoru očekával, že zaměstnavatele bude zajímat, kde předtím pracoval, jaké má zkušenosti a odborné dovednosti, které by mohly být přínosem v nové práci. Muž předtím pracoval čtyři roky v domácích potřebách a používal vysokozdvižný vozík a svou pozici zvládal perfektně. Důraz kladený na sluchové postižení během pohovoru byl pro neslyšícího muže urážlivý.

Neslyšící uchazeč nedostatek zájmu okamžitě zaregistroval. Pohovor skončil během 10 minut. Od začátku mu bylo jasné, že jeho sluchové postižení je nepřekonatelnou překážkou, kterou zaměstnavatel nemůže a nechce překonat, aby věnoval zaměstnanci náležitou pozornost.

Komise pro pracovní vztahy

Penelope McGrathová z Komise pro pracovní vztahy řekla, že manažerka neudělala nic, aby se neslyšící mohl bezpečně přizpůsobit. Mohla se zajímat o to, jak to fungovalo na jeho předchozím pracovišti, ale neudělala to. V žádném jiném pohovoru na tuto pozici se manažerka uchazečů neptala, jak budou svou práci vykonávat bezpečně. Paní McGrathová řekla o manažerce, že byla možná naivní a nevěděla, jak vést pohovor s neslyšícím.

Manažerka je odpovědná za bezpečnost pracovníků

U komise manažerka řekla, že musela zvažovat svou odpovědnost za bezpečnost všech pracovníků ve vysoce rušném a náročném prostředí. Poukázala na rychle jezdící vozíky, posunovače nákladu a vysoké sklady. Manažerka nemá moc zkušeností v HR (personální práce s lidskými zdroji) a nedostala radu, jak vést pohovor s neslyšícím. Dala neslyšícímu uchazeči možnost říct, jak jeho postižení neovlivní jeho práci. Řekla, že se během pohovoru choval neslušně. Byl netrpělivý a bouchal rukou do papírů na stole. Od začátku se choval nepřátelsky a pochybovala, že by zapadl do malého týmu zaměstnanců.

Pokuta pro zaměstnavatele

Penelope McGrathová z Komise pro pracovní vztahy sdělila, že došlo k diskriminaci ze strany zaměstnavatele podle Zákona o rovném přístupu v zaměstnání. Firmě nařídila zaplatit neslyšícímu uchazeči odškodné €5,500 (v přepočtu zhruba 130 000 Kč).

Zdroj, foto: Thejournal.ie, Pixabay.com, Masseyeandear.org

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button
Close