Z DOMOVA

Demonstrace na Letné se zúčastnili i neslyšící

V neděli 24. června se do Prahy sjeli lidé z celého Česka na demonstraci proti premiérovi Andreji Babišovi a za nezávislost justice. Pořádající spolek Milion Chvilek chce demisi premiéra Andreje Babiše a ministryně spravedlnosti Marie Benešové. Do obřího protestu se zapojila i řada celebrit, některé také vystoupily na pódiu.

Největší demonstrace od listopadu 1989

První demonstrace začaly od dubna, zpočátku na různých místech, např. v Praze na Staroměstském náměstí, Václavském náměstí atd. Lidé demonstrovali i na různých místech mimo hlavní město. V neděli proběhla na Letné největší demonstrace. Počet demonstrantů se odhadoval na 200 – 250 tisíc. Jednalo se o největší demonstraci od listopadu 1989. 

I neslyšící se zapojili do demonstrace  

Neslyšící se mohli demonstrace plně účastnit díky přítomnosti tlumočníků znakového jazyka, kteří tlumočili mluvené slovo i písně po celou dobu demonstrace. Držitelé ZTP a ZTP/P měli přístup do sektoru pro zdravotně postižené přímo před podiem. Tam pohodlně viděli na jednu z obrazovek, na kterých bylo tlumočnické okénko. Tlumočení se podařilo zajistit díky Michale Wu, která jej iniciovala. Jan Wirth předával informace do komunity a organizoval vše na místě. Trojice Michala Wu, Helena Andrejsková a Jitka Kubištová tlumočily mluvené slovo. Jejich neslyšící kolegyně Zuzana Hájková, Lucie Sedláčková Půlpánová a Andrea Krajčíková Kalců se postaraly o tlumočení písní a hymny. Šestice pracovala po celou dobu demonstrace dobrovolně. Neslyšící účastníci tedy díky sledování tlumočníků měli možnost plnohodnotně rozumět všem projevům a písním. Příští demonstrace se bude konat 16. listopadu a tlumočení bude týmem opět zajištěno.

Projev lidí na pódiu byl tlumočen do českého znakového jazyka (tlumočník v rohu plátna)

Názory na demonstraci jsou různé. Na sociálních sítích sluchově postižení píšou svoje názory. Někteří jsou proti Babišovi, jiní zase naopak s demonstrací nesouhlasí. 

Tiché zprávy se zeptaly…

Tiché zprávy se zeptaly dvou neslyšících – ženy a muže, kteří se zúčastnili demonstrace, proč se jí zúčastnili, jaký z ní měli dojem a co od ní očekávají? 
“Demonstrace jsem se zúčastnila, protože nesouhlasím s tím, aby naši vládu vedl premiér Andrej Babiš a ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Demonstrace se mi líbila. Poprvé v životě jsem byla na demonstraci, která byla celá tlumočená do ČZJ. Lidé na ní byli příjemní, ohleduplní a milí. Proběhla v klidu, nebyly žádné výtržnosti. Přála bych, aby se naplnily cíle, kvůli kterým lidé demonstrovali a měli jsme slušnou vládu, za kterou bychom se nemuseli stydět.”

Na otázku, proč se zúčastnil demonstrace, odpověděl druhý účastník: “Beru to jako občanskou povinnost, pokud chci, aby se společnost pozvedla na lepší úroveň a cíle spolku Milion chvilek pro demokracii mi nejsou cizí. Dále mi vadí konání našeho premiéra ohledně zasahování do svého případu přes ministerstvo spravedlnosti a střetu zájmů se státem. Jelikož to byla čtvrtá demonstrace, na kterém jsem byl, tak mám porovnání. Byla to organizačně nejlépe připravená akce pro neslyšící a nedoslýchavé z důvodu blízkosti pódia včetně pořádného ozvučení a tlumočníka v okně plátna. Pro ohluchlé asi ne z důvodu chybějícího přepisu. Dojem z akce jsem měl výborný, u některých řečníků se povedlo navodit elektrizující atmosféru a závěrečná státní hymna, kterou zpívali všichni účastníci, to chce prostě zažít na vlastní kůži. A co bych si přál? Zjištění, že nejsme v tom sami a dokážeme se spojit i přes celou republiku. Teď je to na nás, jak se toho chopíme. Je třeba debatovat s ostatními lidmi, naslouchat a případně vysvětlovat. Bude to běh na dlouhou trať, ale doufám, že doběhneme do cíle a odhodíme zbytky komunistického marasmu.”

Zdroj, foto: TZ, Novinky.cz, Irozhlas.cz, CT24

Editor: Veronika Bočková 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button
Close