Z DOMOVA

Dcera neslyšícího muže uhořela při požáru domu

Neslyšícímu Vladislavu Šrankotovi (63) zemřela loni dcera Veronika (33 let). Stalo se tak při požáru v domě s pečovatelskou službou, kde Veronika pobývala. Co se toho dne událo? A proč byste si měli zapamatovat jméno neslyšícího hrdiny – Vladislav Šrankota?

Vladislav Šrankota přišel o svou milovanou dceru během požáru

Vladislav Šrankota a jeho (ne)sluch

Pan Šrankota se v motolské nemocnici narodil jako zdravé miminko. Neměl ani 1 rok, když musel bojovat s vleklými záněty středního ucha. Absolvoval kvůli tomu sedm operací a odstranili mu kus lebky za ušima. A kvůli tomu přestal slyšet. Sluchadla by mohl pan Šrankota nosit, ale nevyhovují mu. Říká, že poslech se sluchadly je tak citlivý, že s nimi vůbec nemůže do města. Vnímá každý hluk a kravál, takže si je radši sundavá, jinak by se z toho zbláznil. Již odmalička se učil odezírat, takže většinou i rozumí, když na něho někdo mluví. Dorozumí se i prostřednictvím svého mluvení – odmala chodil totiž na logopedii, kde mu strkali dráty do pusy, aby se naučil správnou výslovnost. 

Pan Šrankota ve svých 21 letech

Život pana Šrankoty

Pan Vladislav se na škole pro neslyšící (na Smíchově) vyučil klempířem. Pracoval u Pražských vodovodů a kanalizací – spravoval pod zemí čerpadla. Zajímavé je, že na povrchu mu nošení sluchadel vadilo, ale do práce v podzemí si sluchadla již bral. Vladislav s úsměvem vysvětluje, že poslouchal, jak tečou splašky. Život už ho zkoušel mnohokrát – prošel si čtyřmi rozvody a nyní žije se svou pátou manželkou. Jako důchodce tráví nejraději volný čas někde v ústraní, třeba při rybolovu. 

Rybolov je koníčkem pana Šrankoty

Záchrana malého kluka

Když bylo Vladislavovi 19 let, byl na dovolené v Bulharsku. Zahlédl, jak v moři někdo zběsile mával rukama a topil se. Vladislav neváhal a okamžitě vyběhl za topícím se dítětem. Když dítě kleslo pod vodu, Vladislav se potopil, a vytáhl ho za vlasy na hladinu. Topící se chlapec již měl modré rty, nevypadalo to dobře, ale nakonec přece jenom otevřel oči a podařilo se jej zachránit. Šlo o Bena, kterému bylo 7 let a pocházel z Východního Německa. Po zbytek dovolené se spolu skamarádili i přesto, že si nerozuměli ani slovo.

Vladislav (druhý zleva) s rodinou zachráněného Bena

Ocenění od prezidenta

V tehdejším Československu o hrdinském činu pana Šrankoty vyšlo několik novinových článků. Jednoho dne objevil Vladislav ve své poštovní schránce dopis od samotného prezidenta Gustáva Husáka, který ho zval na Hrad. Aby si převzal ocenění za to, že zachránil lidský život. Podle mluvčí Svazu neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR (SNN), Veroniky Cézové, je Vladislav Šrankota jediným neslyšícím u nás, který byl za záchranu života takto oceněn.

Ocenění od tehdejšího prezidenta Gustáva Husáka
Článek (o záchraně lidského života) v novinách v 70. letech

Dcera Veronika

Vladislavova dcera Veronika žila před deseti lety nějakou dobu u babičky v pražských Kobylisích. Byla zrovna s přítelem a povídali si na garáži. Opírali se přitom o zábradlí, které se stalo Veronice osudným. Zábradlí bylo ve špatném stavu – povolilo a oba se zřítili ze tří metrů na beton. Přítel měl pohmožděniny, ale Veronika byla na tom hůře – odnesla to bederní páteř a byla upoutaná na invalidní vozík. Vzhledem ke svému zdravotnímu stavu potřebovala Veronika bezbariérový byt. Ten jí přidělil magistrát hlavního města na Černém Mostě. Bohužel pro Veroniku, byt jí moc nevyhovoval. Chtěla se vrátit zpět do Dejvic, kde odmala vyrůstala. V bytě několikrát žádala o nový sporák a lednici, protože její spotřebiče byly ve špatném stavu. Ale nic se nedělo. Kromě těchto starostí měl život Veroniky i světlejší stránky. Těšila se, že se se svým přítelem k sobě nastěhují. 

Koníčkem Veroniky byla zvířata

Tragédie na Černém Mostě v Praze

V osmipatrovém domě se 14. listopadu 2019 kolem druhé ranní hodiny rozpoutal velký požár. Začal hořet Veroničin byt ve druhém patře – pravděpodobě kvůli technické závadě lednice v kuchyni. Hasiči evakuovali 90 lidí (mezi nimi zhruba 40 vozíčkářů). Krátce poté přišla Vladislavovi SMS od jeho syna. Napsal mu, že Veronika uhořela.

Panelák, ve kterém došlo k tragické události
Následky tragického požáru (byt Veroniky)

Těžká ztráta

Ztrátu milované dcery nesl Vladislav těžce. Když mu před několika lety umřel tatínek, byla mu dcera Veronika se synem největší oporou. Díky nim se dostal z depresí a černých myšlenek. Nyní se musí opět vyrovnávat se ztrátou milované osoby…

Zdroj, foto: Blesk.cz, Veronika Cézová a Vladislav Šrankota/ projekt Jsem jedno ucho, Svaz neslyšících a nedoslýchavých osob v ČR, Karolína Maxová, David Zima
Editor: Eva Nováková

Back to top button
Close