Z DOMOVA

Co se dělo na akci Den Mobility?

Akci „Den Mobility“ uspořádal Cech MOBILITY z. s. ve spolupráci s Úřadem práce ČR ve dnech 4. – 5. dubna 2019. Patronát nad akcí převzalo Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR a také Generální ředitelství Úřadu práce ČR.

Hlavními tématy Dne Mobility byly informace:

  • Jak komunikovat se zrakově či sluchově postiženými klienty
  • Jak vypadají a fungují zvláštní pomůcky určené lidem s tělesným postižením
  • Jaké jsou možnosti speciální úpravy automobilů a koupelen pro potřeby OZP (osoba se zdravotním postižením)

Den Mobility proběhl na Výstavišti Letňany v Praze. Zaměstnanci ÚP ČR (Úřad práce České republiky) tam vyslechli řadu přednášek s praktickými informacemi. Seznámili se s velkým množstvím zvláštních pomůcek dostupných na trhu, na které úřad poskytuje dle zákona příspěvek. Sluchově postižení si například žádají o příspěvek na světelný zvonek, vibrační budík, v současné době i na tablet či mobil. Přednášející se zaměřili též na specifické potřeby klientů se zrakovým a sluchovým postižením.

Účastníci akce byli také seznámeni s podrobnějšími specifiky, která musí během jednání s klienty s konkrétním zdravotním postižením respektovat. Tento typ informací je pro ně velmi důležitý, protože v rámci správního rozhodování o příspěvku na zvláštní pomůcky je správný a vhodný způsob komunikace s žadatelem nejen nezbytností, ale také známkou profesionality.

„Osoby se zdravotním postižením potřebují vědět, že naši zaměstnanci jejich problémům rozumí a že vědí, jak se cítí. Jsou s nimi v úzkém kontaktu a měli by tak mít přehled nejen o tom, co trh nabízí, ale také jak dané zvláštní pomůcky fungují a jak se s nimi zachází. Právě proto jsme rádi, že akce typu Dny Mobility existují a plně je podporujeme. Naši specialisté také každoročně absolvují řadu seminářů zaměřených mimo jiné i na komunikaci s OZP,“ doplňuje ředitelka Odboru pro sociální věci Generálního ředitelství ÚP ČR Zdeňka Cibulková.

Během loňského roku poskytl ÚP ČR 7 164 příspěvků na zvláštní pomůcku v celkové hodnotě 990,5 milionů Kč. O rok dříve vyplatil 6 481 příspěvků v hodnotě přes 765 milionů Kč.

Zdroj: parlamentnilisty.cz, foto: prispevky.cz, medme.pl

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button
Close