ZE ZAJÍMAVOSTI

Co možná nevíte o soše Gallaudeta?

Americká Gallaudetova univerzita je jediná vysoká škola pro uživatele znakového jazyka na světě. Funguje již přes 150 let. Univerzitu můžeme najít v hlavním městě Spojených států amerických Washingtonu D.C. Univerzita je pojmenovaná po americkém pedagogovi Thomasu Hopkinsovi Gallaudetovi (Thomas Hopkins Gallaudet), který spolu s Laurentem Clercem (Laurent Clerc) a Masonem Fitchem Cogswellem (Mason Fitch Cogswell) založil první organizaci pro vzdělávání neslyšících v Severní Americe, dokonce se stal jejím prvním ředitelem. 

Věděli jste, že u Gallaudetovy univerzity stojí jedna z prvních prací sochaře Daniela Chestera Frenche (Daniel Chester French)? Jedná se o sochu Gallaudeta spolu s jeho žákyní, která byla odhalena 26. června 1889. Gallaudet zrovna učil malou holčičku Alici Cogswell (dceru Masona Fitche Cogswella). Jsou lidé, kteří se domnívají, že na soše jsou chyby – židle má pouze jednu opěrku a jednu rovnou nohu (tehdy se jednalo o obyčejný typ židle), Gallaudetovy nohy jsou příliš krátké. 

Jak tato socha vypadá? 

Alice drží knihu na svém srdci, druhou rukou ukazuje písmeno „A“ v americkém znakovém jazyce. 

Jak se poznali?

Alice byla sousedkou Gallaudetových v americkém státě Connecticut. Když si Gallaudet všiml, že si Alice nehraje s ostatními dětmi, tak se zeptal, proč je tomu tak. Zjistil, že je neslyšící a ihned požádal její rodiče, aby se stal jejím prvním učitelem. Tohle byla jedna momentka z mnoha, která vedla k založení první školy pro neslyšící v Americe – Gallaudetovy univerzity. 

Zdroj, foto: deafnewstoday.blogspot.com, gallaudet.edu, wikipedia.org,
foto: hartforddailyphoto.blogspot.com, sites.google.com, hymntime.com, thoughtco.com

Editorka: Nikola Michalíková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button
Close