Z DOMOVA

Češi vyvíjejí novou aplikaci!

Česká společnost Iterait vyvíjí technologie pro počítačové vidění. Tato společnost nyní připravuje novou mobilní aplikaci, jenž by měla zvládnout automatické překládání ze znakového jazyka. Aplikace dostala jméno „Hear-o“.

K dokončení aplikace chce společnost prostřednictvím Indiegogo vybrat 150 tisíc dolarů. Indiegogo (crowfunding, jako český HitHit) sbírá malé částky peněz od jednotlivců, aby financovali velké projekty. Na co jsou peníze potřeba? Na sběr nahrávek znakového jazyka a přepis do textu, které potom zpracuje umělá inteligence. Proč je to zapotřebí? Protože umělá inteligence musí znakový jazyk „pochopit“, poté se v ní bude sama stále zdokonalovat. Je to jako by se člověk učil jiný jazyk.

Umělá inteligence

Co přesně by aplikace měla umět? Víme, že by měla umět automatické překládání ze znakového jazyka, ale překládat do čeho? Do formy textu nebo hlasu, což je velká výhoda pro neslyšící. „Aplikace umožní neslyšícím telefonovat nebo komunikovat s těmi, kteří znakový jazyk neovládají. Chceme pomoci neslyšícím ve všedních situacích, když potřebují někomu zavolat nebo si objednat jídlo. Stačit jim k tomu bude jen chytrý telefon s fotoaparátem a připojení k internetu,“ uvádí společnost.

Aby tahle aplikace mohla fungovat, musí společnost Iterait nasbírat zhruba tisíc hodin nahrávek lidí, kteří zrovna znakují, aby počítačové vidění znakový jazyk rozeznalo. Firma chce do nahrávek zapojit asi sto lidí.

Ilustrační foto

Zdroj: lupa.cz, foto: abcnews.go.com, redeafined.com, phdnetwork.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button
Close