ZE SVĚTA

Celá škola se začala učit ZJ, aby přivítala neslyšící školačku

Ve škole v Daytonu (stát Maine, USA) se začali všichni učit znakový jazyk. K této krásné situaci došlo díky jedné žákyni, která je neslyšící. Je jí šest let a jmenuje se Morey Belanger. Je první neslyšící žákyní této školy, a tuto skutečnost škola přijala jako příležitost naučit všechny studenty základům znakového jazyka.

Stát Maine v USA, kde se nachází daytonská škola
Morey se svojí rodinou

Jak se ve škole připravovali na neslyšící žákyni?

Aby se Morey cítila ve škole vítaná, po celé škole visí plakáty se znaky, studenti se učí znakovat přes dvacet slov (barvy, písmena, slova na téma “škola”), proběhlo zvláštní školení pro učitele, aby začlenili znakový jazyk do výuky ve všech třídách, včetně základních předmětů, hudební výchovy a výpočetní techniky. Mnoho učitelů začalo ve svém volném čase sledovat videa ve znakovém jazyce a číst knihy o speciálním vzdělávání.

Morey Belanger (uprostřed) ve škole s dětmi

Řekli o neslyšící holčičce:

I když si toho není vědoma, Morey nás mnoho naučila,” řekla ředitelka školy Kimberly Sampietro. “Přinesla do školy kulturu, kterou jsme tu neměli.

Maminka Morey, Shannon Belanger, řekla, že jí doslova vyrazilo dech, jak moc ji škola podporuje. “Vím, že se cítí absolutně přijatá. Všechny děti jsou nadšené, že mají nový jazyk a myslí si, že je to zábava.

Morey nyní také sama pomáhá předškolní třídě učit se prstovou abecedu. Děti ji opravdu přijaly. Starají se o ni, chtějí být okolo, chtějí se s ní kamarádit.

Morey Belanger ve škole s dětmi a paní učitelkou

Odměna pro všechny děti za to, že se učí znakový jazyk

Na oslavu pečlivé snahy dětí naučit se základy znakového jazyka pozvala škola princeznu, která umí znakový jazyk, aby si s dětmi povídala. Ředitelka Sampietro vysvětluje: “Chtěli jsme ukázat studentům, že to není jen způsob, jak mluvit s Morey. Chtěli jsme jim ukázat, že znakování se používá při všech situacích.

Morey miluje umění a hraná představení. Takže když Popelka přišla a znakovala před celou školou, Morey jí pomáhala zpívat a znakovala spolu s ní.

Morey Belanger se znakující Popelkou

Video, jak ve škole znakuje Popelka s Morey: ZDE

Na těchto záběrech můžete vidět snahu všech dětí naučit se znakový jazyk: ZDE
Zdroj, foto: edition.cnn.com, Cbsnews.com, People.com, Youtube.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button
Close