ZE SVĚTA

Britská královna nosí sluchadla

Královna Alžběta má úctyhodných 93 let. Zdá se, že její dlouhověkost se podepsala na jejím zdraví – již hůře slyší. Při jedné své cestě byla viděna se sluchadly.

Britská královna Alžběta II.

Kdo je královna Alžběta II.?

Královna Alžběta II. (celým jménem Elizabeth Alexandra Mary) se narodila 21. dubna 1926 (93 let). Britskou královnou se stala v roce 1952 – po smrti svého otce Jiřího VI. Je nejdéle vládnoucím panovníkem v anglických a britských dějinách. Vládne již 67 let! Královna Alžběta II. se roku 1947 provdala za Philipa, vévodu z Edinburghu, se kterým má čtyři děti (Charles, Anne Mountbatten-Windsor, Andrew, Edward). Je osminásobnou prababičkou (mezi nimi: princ George, princezna Charlotte, princ Louis, Archie Mountbatten-Windsor).

Erb britské královské rodiny
Čtyři generace v královské rodině (Alžběta II., syn princ Charles, vnuk princ William a pravnuk princ George)

Sluchadla v seniorském věku

Ztráta sluchu vlivem stáří není nic neobvyklého. Senioři, kteří začínají špatně slyšet, sluchadla nosí často – zabrání tak sociální izolaci, která je rizikovým faktorem demence. Ve Velké Británii jsou zhruba dva miliony lidí, kteří trpí ztrátou sluchu. Z britské královské rodiny není Alžběta II. jediným členem, kdo nosí sluchadla. Princ Philip, její manžel, začal nosit sluchadla v roce 2014 (ve svých 93 letech – tedy ve stejném věku jako nyní královna).

Královna Alžběta II. se svým manželem princem Philipem (vlevo: rok 1952, vpravo rok 2007)

Alžběta II. poprvé spatřena se sluchadly

Královna Alžběta II. byla v neděli 12. ledna 2020 spatřena s červeným zvukovodovým sluchadlem v pravém uchu, když jela do kostela v Sandringhamu. Většina lidí v důchodovém věku, která špatně slyší, používá sluchadla závěsná (za uchem), která jsou více viditelná. Odborníci se domnívají, že si královna zvolila diskrétnější zvukovodová sluchadla, která stojí zhruba 2000 liber (v přepočtu zhruba 60 000 Kč). Mo Khan, zástupce vedoucího audiologie v Londýně řekl, že to vypadá na sluchadla značky Signia Silk Nx, ale stoprocentně si jistý není. A používá královna jedno nebo dvě sluchadla? Alžběta II. byla na fotografii zachycena pouze z pravé strany (červené sluchadlo). Je ale pravděpodobné, že má i levé (modré) sluchadlo. Audiologická specialistka, Francesca Oliverová dodala, že většina lidí má ztrátu sluchu na obou uších. Pomocí dvou sluchadel člověk může zjistit, odkud zvuk přichází a lépe slyší řeč v hlučném prostředí.

Královna byla spatřena se sluchadlem na pravém uchu

Zvukovodová sluchadla

Všechna sluchadla mají mikrofon pro příjem zvuku, zesilovač pro zvýšení hlasitosti zvuku a přijímač, který zesílené zvuky posílá do vnitřního ucha. Sluchové pomůcky, které jsou menší (zvukovodová sluchadla), mohou být diskrétnější, ale ne vždy mají lepší kvalitu. Menší sluchadla nemohou pojmout tolik funkcí jako větší sluchadla (např. závěsná sluchadla).

Zvukovodová sluchadla
Závěsná sluchadla

Mnoho lidí sluchadla nechce nosit

Audioložka Oliverová říká, že spousta lidí se zdráhá používat sluchadla. Někdy čekají klidně i deset let od prvního náznaku ztráty sluchu, než vyhledají lékaře – foniatra. Vysvětluje to tím, že mohou cítit fyzické nepohodlí při nošení, nepřirozený zvuk a problémy s ovládáním. Všechny tyto problémy se ale dají řešit s foniatrem.

Ztráta sluchu a riziko demence

Nošení sluchadel v důsledku zhoršení sluchu by se nemělo odkládat. Audiolog Nick Clive řekl, že by se s tím mělo začít co nejdříve, aby se předešlo sociální izolaci. U osob, které mají lehkou ztrátu sluchu, je dvojnásobná pravděpodobnost, že se u nich vyvine demence. Osoby, které trpí středně těžkou ztrátou sluchu, mají toto riziko trojnásobné. Ztráta sluchu může vést k sociální izolaci, což je známý rizikový faktor demence.

Zdroj, foto: Dailymail.co.uk, Wikipedia.org, Info.cz, Irozhlas.cz, Widex.cz
Editor: Eva Nováková

Back to top button
Close