BASL – BLACK AMERICAN SIGN LANGUAGE

Jak vznikl BASL a v čem je odlišný oproti ASL?

0

ASL

Americký znakový jazyk (ASL = American Sign Language) je mnohovrstevnatý jazyk, který obsahuje spoustu variant, které jsou odrazem určitých minoritních skupin nebo regionů (regionální dialekty). Jedním specifickým jazykem spadajícím pod ASL je BASL (= Black American Sign Language) neboli afroamerický znakový jazyk.

 

ASL


BASL – BLACK ASL

BASL (Black ASL) je dialektem ASL, ale stále se jedná o svébytný jazyk. Vznikl v komunitě Afroameričanů v období segregace v letech 1800 – 1900. Rasová segregace Afroameričanů v USA patřila k nejdrsnějším obdobím americké historie a je spojená s otroctvím a potíráním všech občanských práv vůči afroamerickým občanům. První americká škola pro děti se sluchovým postižením vznikla v roce 1817, ale afroamerické neslyšící děti byly přijaty do této školy až v roce 1952 (tedy o 135 let později). BASL se stal produktem rasové segregace a také symbolem solidarity a identifikační složkou afroamerické komunity neslyšících. Pro afroamerické neslyšící je tento jazyk důležitý, protože je to jejich jazyk. Poukazuje na unikátnost jejich komunity, kultury a identity, která je odlišná od Američanů světlé pleti. Tento jazyk však není uznán jako plnohodnotný jazyk a stále v americké společnosti bojuje o uznání z právního hlediska.

 

BASL


Rozdíl mezi ASL a BASL

Oba jazyky jsou naprosto odlišné. BASL je víc “okořeněný” a užívá obouruční znakování oproti ASL, kde se využívá jednoruční znakování. BASL se liší navíc také větnou skladbou a terminologií (vliv afroamerické angličtiny). Je expresivnější, živější a názornější než ASL.

  • Příklady rozdílnosti termínů ASL a BASL (od 1:12 – 1:27):
  • Příklady rozdílnosti termínů v ASL a BASL (od 0:25 – 0:57):

     

BASL je vesměs obouruční ZJ


Popularizace BASL přes sociální sítě 

Neslyšící Afroameričance Nakia Smith (známá pod pseudonymem Charmay) je teprve 22 let a už se podílí na internetové osvětě BASL. Narodila se do 4. generace neslyšících ve své rodině. Její rodina je pětigenerační a všichni členové rodiny jsou neslyšící. Prostřednictvím sociálních sítí (jako je např. TikTok nebo Twitter) sdílí edukační videoklipy o BASL společně se svými rodinnými příslušníky. Celá její iniciativa se stala virální záležitostí (Charmey sleduje skoro půl milion sledujících), díky čemuž se dostala ke spolupráci s věhlasnou internetovou televizí Netflix. Pro Netflix vytvořila dvouminutový edukační videospot vysvětlující historii BASL. Když Nakia Smith pověděla o svém úspěchu svému neslyšícímu dědečkovi, dědeček ji velmi podpořil a řekl, že by měla v této osvětě pokračovat a šířit ji dále.

 

Vícegenerační neslyšící rodina


Zdroj, foto: Thetimes.co.uk, Facebook.com, Youtube.com, Netflix.com, Globalnews.ca, Pixabay.com, Ebschool.cz,
Editor: Kristýna Mariáková

Mohlo by vás zajímat...
Close
Back to top button