ZE SVĚTA

Americký hudebník Huey Lewis neslyší kvůli Ménièrově chorobě

Americký hudebník Huey Lewis je frontmanem populární rockové kapely Huey Lewis & The News. Před dvěma lety mu lékaři diagnostikovali tzv. Ménièrovu chorobu. Toto nepříliš známé onemocnění způsobuje progresivní ztrátu sluchu. Člověk není schopen slyšet okolí a ani svůj vlastní hlas. 

Americký rockový hudebník Huey LewisHuey Lewis

Huey Lewis

Lewis celý život strávil v hudební oblasti, je populárním americkým hudebníkem a šéfuje rockové kapele Huey Lewis & The News. Kapela zažívala obrovský boom popularity zejména na přelomu 80. – 90. let minulého století. Huey Lewis je hudebním skladatelem a tak diskografie jeho kapely je zcela jeho uměním. Před 2 lety však zrušili koncertní turné kvůli vleklým vážným sluchovým problémům samotného Huey Lewise, kterému v té době bylo 67 let. Strávil poslední dobou mnoho času pochůzkami po doktorech, aby nakonec zjistil, že žije s diagnózou zvanou Ménièrova choroba.

Kapela Huey Lewis & The News
Aktuální foto členů kapely

Aktuální foto členů kapely

O diagnóze, která mu změnila život

Lewis jako rocková hvězda počítal s tím, že kvůli rokům stráveným v nadměrně hlučném prostředí jednou bude bojovat s problémy se sluchem. Občas se vyskytly mírné potíže se sluchovým vnímáním, ale nebylo to nic závažného, co by jej limitovalo v kariéře hudebníka. Tehdy však netušil, že tyto mírné potíže byly počáteční příznaky Ménièrovy choroby. “Ztratil jsem sluch cca před 2 lety, neslyším na pravé ucho, byla mi diagnostikována Ménièrova choroba. (…) Když se toto stane v hudbě, je to jak kakofonie. Já opravdu nic neslyším.” Lewis také vzpomíná na svůj poslední hrozný koncert v Dallasu v roce 2018: “Když jsem šel na pódium, bylo to neuvěřitelně hrozné, nic jsem neslyšel, byla to nejhorší noc v mém životě.” Ménièrova choroba je totiž onemocnění, které nelze kompenzovat sluchadly. Člověk s tímto typem onemocnění má problémy nejen se sluchem, ale také s vnímáním zvuků, zvuky jsou absolutně zkreslené. Kvůli tomu rocková hvězda Lewis nemůže ani zpívat, protože nejen neslyší hudbu, ale také není schopen ani správně vnímat svůj hlas. 

Každý hudebník musí počítat s budoucími problémy sluchu

Ménièrova choroba

U této choroby není zřejmá etiologie a tedy logicky ani léčebný proces. Zajímavé je, že postihuje hlavně jedno ucho, a to zcela bez nějakých předchozích výrazných signálů. Jedná se o postižení vnitřního ucha, ve kterém se nachází přebytek tekutiny zvané endolymfa. Tento přebytek způsobuje zvyšování tlaku tekutiny, která má za následek narušení sluchového a rovnovážného ústrojí. Tekutina se rozlévá tam, kam nemá. Lékaři dosud nepřišli na to, co způsobuje přebytek endolymfy. Toto onemocnění vzniká velmi plíživě a nenápadně, až člověka nemile překvapí. Sice se nejedná o život ohrožující postižení, ale je to postižení, které značně komplikuje život.

Endolymfa se vlévá do celého sluchového ústrojí, což způsobuje neschopnost slyšet

Příznaky Ménièrovy choroby

Kromě výše zmíněných problémů se sluchovým vnímáním (včetně rozlišení nízkých a vysokých tónů) člověk s Ménièrovou chorobou bojuje s tinnitem, zejména v období akutních záchvatů. Má problémy s rovnováhou, silné závratě, motání hlavy, jež mohou vyústit v nevolnost a zvracení. Závratě jsou doprovázeny déletrvajícími záchvaty (mohou trvat až několik hodin!). V důsledku těchto závratí člověk může ztratit úplně svůj sluch, což se může stát také rovnou během prvního záchvatu. 

Závratě jsou doprovázeny závažnými záchvaty

Zdroj, foto: Cbsnews.com, Rollingstone.com, Amazon.com, Variety.com, Pixabay.com, Fyzioklinika.cz, Wikipedia.com, Stefajir.cz
Editor: Kristýna Mariáková

Back to top button
Close