Z DOMOVA

Adventní běhání je běh, který pomáhá neslyšícímu Filípkovi

V předvánočním období žijeme ve stresu. Nemáme nakoupené dárky, nestíháme napéct cukroví a snažíme se potkat s co nejvíce přáteli. Užíváme si zimu se svařákem nebo punčem. Napadlo vás taky si jít zaběhat? Vyčistit mysl a počítat kilometry mimo obchodní centrum? Právě teď probíhá tzv. adventní běhání a tato akce má dokonce i charitativní rozměr. I vy můžete pomoci – neslyšícímu Filípkovi.

Běh v zimě je možný

Projekt Adventní běhání

Za projektem stojí Babeta Schneiderová. Někdy v r. 2014 žila v Berlíně, v době Vánoc si uvědomila, že její váha není tak ideální a vánoční cukroví její postavu zrovna nezlepší. Rozhodla se, že bude běhat. Běhala v prosinci celých 25 dní v kuse. Své běžecké výkony virtuálně sdílela s dalšími běžci. Když se vrátila zpět do Prahy, napadlo ji vytvořit běžeckou skupinu. Skupina se rozmohla, bylo jich 250 a počet běžců neklesal, naopak se zvyšoval. Všichni chtěli 25 dní běhat. Z adventního běhání se stal každodenní prostý ranní běh. Síla skupiny byla tak velká. Toho času skupina čítá cca 2300 běžců. Schneiderová pocítila, že běhání může změnit v charitativní projekt. A tak lidé běží a zároveň pomáhají. 

Babeta Schneiderová
Cukroví je dobré, ale ne zdravé
Běžci ze skupiny Adventní běhání

Neslyšící Filípek

Adventní běhání pomáhá Filípkovi již 2. rokem. Pochází z dvojčat, ale 5,5 letý Filípek se narodil bohužel s infekčním onemocněním, které mu značně přitížilo. Praskla mu střeva a část mu byla následně odebrána. Filípek byl dlouhodobě odkázán na podporu kyslíku. V důsledku všech zdravotních komplikací má mnohočetné postižení – retinopatii, úplnou hluchotu, těžkou mentální retardaci a epilepsii. Na svůj věk nevypadá, spíše než na 5 let vypadá na 8 měsíců. Je to pozitivně naladěné dítě, které rozvíjí rodinnou pohodu. Adventní běhání by chtělo pomoci Filípkovi k financování terapie v Arcada rehabilitačním centru. Tyto terapie nehradí pojišťovna a pětičlenná rodina na ně nemá finance. Dále projekt chce sehnat LED světelný pás a ekonomický bublinkový válec na stimulaci zraku. 

Neslyšící Filípek je jedním z mnoha dětí, kterému běh pomáhá
LED světelný pás

Ekonomický světelný válec

Chtěli byste se zapojit?

Zapojení do projektu je naprosto jednoduché. Stačí se přidat do facebookové skupiny Adventní běhání (ZDE). Cílem Adventního běhání je běhat každý den po dobu adventu aspoň 30 minut. Dále doporučujeme navštívit oficiální web projektu, tj. www.adventnibehani.cz, kde lze najít detailnější informace o projektu a podporovaných dětech.

Běžci, kteří pomáhají na základě projektu Adventní běhání

Tak co? Máte chuť běžet? Pokud jste z Prahy, zapojte se do skupiny. Pokud nejste z Prahy, běhejte sami! Konkrétně neslyšícímu Filipovi můžete finančně pomoci na jeho speciální účet. Filípek má svůj účet u Asociace rodičů dětí s DMO a přidruženými onemocněními ČR. Pokud byste na něj rádi přispěli (každá desetikačka pomůže), tak to určitě udělejte! A klidně můžete do poznámky připsat, že je to od advenťáka. Číslo účtu je: 2601377929/2010

Zdroj, foto: Pozitivni-zpravy.cz, Adventnibehani.cz, Facebooková skupina @AdventniBehani, Cafago.com, Mse-snoezelen.cz
Editor: Kristýna Mariáková

Back to top button
Close