VonTree – handmade firma, kterou vede neslyšící mikrobioložka

Za byznysem s přírodními vonnými svíčkami, které neobsahují žádné toxické látky, stojí mladá neslyšící mikrobioložka Eva Vontrobová. Manuální výrobu svíček a samotný provoz firmy VonTree, včetně sociálního marketingu, obstarává sama z domova, navíc s malým dítětem. Celý firemní proces, od výroby svíček až po komunikaci se zákazníky, ji nesmírně baví. Říká, že pracuje s velkou radostí a s láskou. Jak se jí povedlo realizovat svůj sen a mít práci, která ji baví? Kdo je její největší oporou v podnikání? V čem vidí příčinu pracovního úspěchu a jak její sluchové postižení ovlivňuje podnikání? To vše a mnohem víc se dozvíte v článku.

0

 

 

Počátky podnikání

Její odmala divoká povaha ji doslova předurčila k podnikání. Už jako malé dítě prohlubovala svůj podnikatelský um v rodinném kruhu, a to prodejem limonádiček nebo masérskými aktivitami. Tendence k workoholismu se jí přelily i do následujících vývojových období. Byla aktivním teenagerem, hodně sportovala, zejména v atletice. Eva Vontrobová je vystudovaná mikrobioložka a náročné pětileté studium experimentální biologie absolvovala navíc také ve stavu těhotenství. Na závěrečné magisterské zkoušky se učila s ročním dítětem. Mateřská dovolená jí však připadala chvílemi jako doslova dovolená, a proto Eva začala uvažovat o podnikání z domova. Chtěla využít čas, který má, k prospěšnému účelu. Zkrátka být k něčemu, vydělávat si, mít možnost seberealizace, být aktivní pro sebe a myslet i na něco jiného než na to, že je máma malého dítěte.

Eva je vystudovaná mikrobioložka.

Laxní přístup okolí mě motivoval

Prvotní idea o firmě vyrábějící handmade a homemade svíčky vznikla loni na podzim. To byla také tzv. přípravná fáze vzniku firmy VonTree. Eva začala zjišťovat, co vše se skrývá za činností zvané podnikání na vlastní noze. Tento druh podnikání není vůbec snadný, ale Eva má tu nespornou výhodu, že její rodiče i přítel jsou podnikatelé. Navíc její matka je účetní. Díky ní má zajištěnou finanční a legislativní stránku svého byznysu. I když by se zdálo, že právě v blízkých bude mít silnou podporu pro realizaci svého podnikatelského snu, nebylo tomu tak. Jejich počáteční reakce nebyly motivační a optimistické. Eva se však nenechala odradit, naopak tento přístup ji donutil k tomu, aby do toho skutečně šla. Sama. Ukázat jim, že to jde, mít firmu s kvalitními svíčkami, které lidé budou rádi kupovat.

VonTree svíčky vyrábí sama majitelka firmy.

Firma VonTree

Název firmy VonTree je pečlivě a výstižně zvolený. Obsahuje jak její příjmení (VONtrobová), tak také anglické slovo TREE = strom, jakožto jednotku přírodního procesu. Název VonTree vystihuje komplexní filozofii firmy a také životní přístup samotné majitelky – tím je život či práce v souladu s přírodou. Firma VonTree se zaměřuje na výrobu přírodních vonných svíček, které neobsahují toxické látky. Protože v naší zemi není obliba v zapalování svíček během celého roku (speciálně v teplých obdobích), má Eva plán sortiment rozšířit o ručně vyrobené dekorace (např. Macráme), příslušenství potřebné pro domácí kosmetiku či bižuterii. Firma VonTree je v úzké spolupráci s českou včelařskou firmou KURTIN, zákaznici si tak mohou ke svíčkám od Evy přikoupit také kvalitní med nebo propolis. Mimo to má svůj web obohacený o blog, který pravidelně aktualizuje. Píše články o domácí kosmetice a jednotlivých ingrediencích. Její texty jsou srozumitelné, protože jinak odbornou tématiku popisuje v duchu populárně naučného textu.

Název a logo firmy si vymyslela Eva Vontrobová sama

Svíčky VonTree

Obecně na trhu můžeme nalézt mnoho prodejců se svíčkami. Aby se Eva oddělila od konkurence (i přesto, že se odlišuje už tak, svým neviditelným sluchovým postižením) zaměřila se na přírodní svíčky, které jsou v komplexním rozsahu vyrobené manuálně. Vyrábí je sama doma ve své malém výrobním prostoru. Zároveň se Eva zaměřila na design, svíčky jsou krásné na pohled a velmi pestrobarevné. Svíčky jsou vyrobeny ze 100% přírodního sojového certifikovaného vosku a ze 100% přírodních esenciálních a vonných olejů bez toxických ropných látek. Tyto materiály se objednávají speciálně až z Anglie. Svíčky je možné zakoupit jako čajovky nebo jako klasické svíčky v zavařovačkách nebo v basic či zdobených dozách. Dále je možné zakoupit vonné vosky (tabulkové nebo závěsné). 

Vonné vosky
Vonná svíčka v dózičce

Podpora SNN ČR

Od doby, kdy si začala samostatně vydělávat, je zvyklá přispívat druhým lidem ke zlepšení jejich životních podmínek. Toto darování vnímá jako naprostou samozřejmost – poskytnout část vydělaných peněz tam, kde znatelně chybí. Proto bylo jisté, že i její firma bude fungovat v tomto duchu. Eva se rozhodla, že určitou procentuální část tržby ze svého byznysu bude pravidelně věnovat Svazu neslyšících a nedoslýchavých z.s. Podpora SNN ČR, z. s. plyne z její sounáležitosti s lidmi, kteří mají stejné postižení, jako má ona. 

Firma VonTree daruje část peněz SNN ČR, z. s.

Sluchové postižení není velkou překážkou při podnikatelské činnosti

Eva nemá standardní sluchové postižení. Až v 15 letech ji byla diagnostikována tzv. auditorní neuropatie. Nemožnost slyšet je způsobená poškozeným sluchovým nervem. Eva je silný a cílevědomý člověk, který se neuzavřel před světem. Plně se integruje do společnosti, má slyšícího partnera a kamarády mimo komunitu neslyšících. Její odhodlání vyjít vstříc svému podnikatelskému snu určitě plyne z toho, že nemá strach komunikovat se společností a jejím přirozeným jazykem je český jazyk. Své sluchové postižení navíc vnímá jako plus, protože ji to bezesporu odděluje od všech prodejců. Záměrně kvůli svému sluchovému postižení má svůj byznys postavený na e-shopu, což znamená, že většinu aktivit je schopna si vyřídit samostatně, písemnou formou. V tom spočívá kouzlo internetu, že neslyšící člověk může být zcela nezávislý na pomoci ostatních. Nutné telefonování jí obstarává partner, rodina nebo blízcí kamarádi. 

E-shop je vhodný pro podnikatele se sluchovým postižením.

Firemní vize

Ačkoliv Eva začala s podnikáním nedávno, podařilo se ji oslovit poměrně širokou škálu fanoušků VonTree svíček. Úspěch vnímá v kvalitně odvedeném marketingu a vysoké aktivitě na sociálních sítích. Zároveň ale si uvědomuje, že je velmi těžké soudit úspěch po krátké době. Už teď přemýšlí nad tím, jak a co všechno změnit a zlepšit, jak se dostat k dalším lidem a jak udržet firmu v plusu kontinuálně po dlouhou dobu. Evě by se líbilo zužitkovat své znalosti z chemie a vyrábět třeba domácí kosmetiku. K certifikaci kosmetiky jsou ale nutné velké výdaje, navíc ČR má na výrobu kosmetiky vysoké požadavky. Věříme, že se to jednou značce VonTree podaří! Přejeme Evě, aby její značka rostla a když ne rostla, tak aby minimálně stabilně fungovala. Pokud plánujete koupit svíčky, zvažte zda nepodpořit tuto šikovnou ženu. Koupí svíček navíc podpoříte SNN ČR. 

Eva Vontrobová se svou dcerou.


Zdroj, foto: Vontreecandle.cz, Facebook a Instagram @Vontree.cz
Editor: Kristýna Mariáková

Back to top button