ZE ZAJÍMAVOSTI

Víte, kdo to byl Valentýn a proč se tento svátek slaví?

Jistě mnozí z vás víte, co se slaví 14. února? No jistě, že Valentýn, svátek všech zamilovaných. Víte ale vůbec, kdo to Valentýn byl a proč se tento svátek slaví?

2014_02_14 Valentýn

S Valentýnem jsou spojeny především dvě legendy, pohanská a křesťanská. Původem je to pohanský svátek. V některých oblastech se 14. únor označoval za den ptačích svateb, protože se v tomto období vytváří opeřenci páry, aby mohli začít hnízdit.

Podle křesťanské legendy byl Valentýn italský kněz, který žil ve 3. století za vlády císaře Claudia II. Žil ve třetím století. V té době vládl císař Claudius, který byl krutý, rád jezdil na válečné výpravy a účastnil se různých bojů. Muži ovšem jeho nadšení nesdíleli, odmítali vstupovat do armády, načež si Claudius usmyslel, že je to kvůli jejich ženám, které nechtějí opouštět, a vydal zákaz svatebních obřadů. Na to se ale nemohl dívat kněz Valentýn , a tak potají oddával zamilované dvojice. Jedné noci však do kostela, kde kněz právě oddával další pár, vtrhli císařovi vojáci, Valentýna zajali a uvrhli do žaláře.

2014_02_14 Kněz Valentýn

Najednou se ale u dveří a oken žaláře začaly shromažďovat dopisy a dárečky od lidí, kterým Valentýn pomohl. I dcera žalářníka se rozhodla, že jej půjde navštívit, a tak se také stalo. Valentýn se do dívky zamiloval a v den své popravy, 14. února, jí zanechal dopis, ve kterém dívce vyznává svou lásku a podepisuje se Tvůj Valentýn.

V Česku se tento svátek začal slavit až po roce 1989, a tak možná právě proto u nás není tolik uznáván. Vedle svátku Valentýna slaví obyvatelé ČR především první máj (1. května), kdy se zamilovaná dvojice políbí pod rozkvetlou třešní.

Dneska je Valentýn, určitě ho se svým blízkým, kterého máte rádi, oslavte. Ale nezapomínejte, že svou lásku k blízké osobě byste měli oslavit nejen v den Valentýna, ale každý den by pro vás měl být valentýnský.

Zdroj: jicinsky.denik.cz, freepik.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button
Close