SVÁTKY

Tiché zprávy končí?

Ale kdepak, Tiché zprávy nekončí. To byl jen apríl! Co to vlastně je apríl?

Apríl je označení pro první dubnový den – 1. duben, tento svátek se slaví také v mnoha zemích světa. Původ může mít v íránském svátku Sízdah be-dar, který je zmíněn už roku 536 př.n.l. . Předpokládá se, že svátek vznikl jako reakce na změnu ročního období ze „smutné“ zimy na „veselejší“ jaro. Věnovali ho oslavě jara a přátelství, přestože na žertíky nikdy nezapomínali.

V některých případech se apríl koná současně i 30. dubna, ale tento den již není tolik rozšířen. Už jsme si řekli, že se nejedná o původní český svátek, ale když svátek přišel do Česka, tak rychle zdomácněl.V Česku je apríl spojen s různými žertíky a drobnými zlomyslnostmi asi od 16. století. První písemná zmínka v Česku uvádí apríl v roce 1690.

Velkou tradici má apríl v Anglii a také ve Francii

Ve Francii se tento den nazývá „poisson d’avril“. Název vznikl podle toho, že děti vystřihnou rybu (francouzsky “poisson”) z papíru a připevní ji na záda někomu, kdo o výtvoru na svých zádech nemá tušení. Tradice „aprílování“ ve Francii vznikla v roce 1564 a oproti Česku je ve Francii žertování bráno mnohem vážněji.

V Anglii se aprílový žert odkrývá výkřikem „April fool!“ Studie z 50. let říká, že v Británii a dalších zemích, které převzaly britské tradice, vtipkování končí v poledne. Člověk, který šprýmuje po poledni, je sám hlupák.

Jaké žerty obletěly svět

Firma „Sony“ je zaměřena na výrobu elektroniky. Na apríla vyslala video, ve kterém bylo uvedeno, že firma vyvíjí skutečnou zbraň proti „duchům“. Ve videu se celkem detailně popisují funkce a výhody přístroje.

Rychlé občerstvení „Burger king“ napálilo své zákazníky tím, že na sociálních sítích uvedlo novou informaci, že do menu přidali čokoládový burger.

Mark Hamill, herec z filmu Star Wars, podal svým fanouškům neslušný návrh, a to, že pokud bude mít jeho účet na Twitteru milion sledujících, tak herec prozradí velký spoiler z příštího dílu filmu. (Spoiler je informace, která prozrazuje klíčovou část děje.) Počet sledujících na účtu herce opravdu rostl, a i když se nepovedlo dosáhnout přesného počtu 1 milion, tak poté herec svým fanouškům sdílel prostřednictvím sociální sítě fotografii, na níž drží v ruce papír s nápisem „APRÍL“. Takže se fanoušci žádného spoileru nedočkali.

Dneska je tedy 1. dubna – Apríl. Doufáme, že také něco vymyslíte, abyste napálili druhé. Ale zase na druhou stranu si dávejte pozor, ať vás někdo aprílem také nenachytá. Myslíte si tedy, že Tiché zprávy končí? Ne! Vždyť je to Apríl!

Zdroj: Wikipedie, spektrumzdravi.cz, nafilmu.cz foto: whec.co

Zdroj: Wiki , spekturmzdravi , nafilmu/ , Burger King

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button
Close