LIDÉPŘÍBĚHY

Muž s hluchoslepotou procestoval již 130 zemí na světě!

Spousta lidí by chtěla cestovat, navštívit exotické země a daleké kraje po celém světě. Často pro ně bývá překážkou nedostatek času, peněz, a nebo pracovní vytíženost. Ale když má člověk vůli, cestovat může i přes překážky. Povíme vám o muži z Velké Británie, který procestoval po světě již 130 zemí, a to i přes velkou překážku – je totiž hluchoslepý.

Tony Giles a jeho hluchoslepota

Tony Giles (41 let), který pochází z Anglie (Velká Británie) se narodil s vzácnou oční vadou (konická dystrofie a fotofobie) – narodil se bez jakýchkoliv optických nervů pro vnímání barev. Je tedy odjakživa prakticky slepý. Jak vyrůstal, jeho zdravotní stav se zhoršoval – nyní vnímá pouze jasné sluneční světlo. Ve čtyřech letech Tony přestával slyšet na obě uši, a zhoršovalo se to. V současnosti má těžkou sluchovou ztrátu (80%). 

Jak se Tony dostal k cestování?

Tonymu vyprávěl otec zážitky z cestování, sloužil totiž v obchodním námořnictvu, a užil si mnohá dobrodružství. To Tonyho velmi vzrušovalo. To, že by chtěl také cestovat, nepřišlo hned. Touha navštívit několik zemí v něm zrála postupně. Zároveň se musel vyrovnávat se zdravotními obtížemi. V roce 1995 dostal Tony příležitost navštívit město Boston (stát Massachusetts, USA), bylo to pro něho něco úplně nového a zajímavého. Tony řekl, že mu to otevřelo oči a vzbudilo to v něm chuť objevovat více a více. Začal chodit s velkým batohem po Velké Británii spolu s kamarádem, který měl také zdravotní postižení. Spali v hostelech, setkávali se s jinými cestovateli z ciziny, kempovali a chodili na rockové koncerty. Opravdová touha cestovat začala v roce 2000, když studoval v USA. Již má procestovaných celkem 130 států (Českou republiku navštívil dokonce 3x, v letech 2005, 2012, 2017)! Procestoval všech sedm kontinentů a všech 50 států v USA. Tony občas cestuje i se svojí partnerkou z Řecka, která má také zrakové postižení.

Tony Giles a jeho partnerka

Zdravotní problémy

Když bylo Tonymu 23 let, zastihla ho během pětiměsíční cesty v Austrálii a na Novém Zélandu nepříjemná zpráva. Během rutinního krevního testu mu diagnostikovali chorobu ledvin. Situace byla tak vážná, že byla nutná transplantace ledvin. V prosinci 2008 ledvinu od dárce dostal. Tony situaci popisuje jako úžasný zážitek, naučilo ho to hodně o jeho těle a o tom, jak si udržet pozitivní myšlení i přes vážné zdravotní problémy. Během cestování bral léky na onemocnění ledvin a léky na snížení krevního tlaku.

Nezávislý Tony Giles

Tony od malička chodil do speciální internátní školy pro děti se zrakovým a sluchovým postižením. Získal zde sebevědomý přístup, tolik potřebný k cestování. Tony i díky škole cestuje samostatně a nezávisle. Naučil se používat dlouhou bílou hůl, aby měl přehled, co na zemi je a mohl se orientovat v prostoru (najít hrany vozovky a bezpečná místa na křižovatkách, přechody na semaforech, a také jak používat veřejnou dopravu a jak dostat pomoc od veřejnosti). 

Problémy, kterým musí Tony čelit

Tony se například stále učí, jak najít někoho důvěryhodného, aby mu pomohl vybrat peníze z bankomatu v cizí zemi. Naučil se rozpoznávat a uspořádat různé bankovky amerických dolarů, které mají stejnou velikost. V peněžence si bankovky uspořádává tak, že ty největší bankovky si dává dozadu, a nejnižší dopředu. Peníze si Tony neustále počítá a pamatuje si, kolik utratí. Tony si vždy bere s sebou vizitku s adresou ubytování – pro případ, kdyby se někde ztratil. Ukáže ji chodci nebo taxikáři, a ti ho dovedou k ubytování. V některých zemích nemají zvukové semafory (červená na semaforu – pomalé pípání, zelená na semaforu – rychlé pípání), a tak se musí spoléhat na to, až uslyší, že už lidé cestu přechází – poslouchá jejich kroky a konverzaci, a teprve pak přechází s nimi. Tony dokonce během svých cest zažil hořící autobus, kterým cestoval. Málem se při raftingu na divoké řece v Zambezi (Afrika) utopil. 

Video s Tonym Gilesem, jak cestuje a s jakými překážkami se setkává:

Co Tonymu cestování dává?

Inspirativní cestovatel se stal fyzicky silnějším – ve smyslu slova, že vydrží tvrdé fyzické cestování s těžkým batohem na zádech. Kvůli transplantaci ledviny musel zhubnout a skoncovat s alkoholem. Díky tomu se cítí aktivnější a lépe. Tonyho motivuje to, aby navštívil každou zemi světa, a pokusil se inspirovat i ostatní, kteří by mohli svých cílů dosáhnout (se zdravotním postižením i bez). Tony dokonce skočil bungee jumping! A ne pouze jednou – celkem už šestnáctkrát! A třikrát seskočil s padákem.

Tony Giles se nevyhýbá ani adrenalinovým sportům

Tony Giles se nevyhýbá ani adrenalinovým sportům

Příští cesta…?

Tony Giles chce v říjnu r. 2020 vycestovat na náročnou (čtyřdenní ve vysoké nadmořské výšce) a slavnou Inckou stezku na Machu Picchu v Peru. Chce takto otestovat sám sebe, a navíc chce tímto způsobem získat peníze pro anglickou charitu Galloways society pro osoby se zrakovým postižením.

Spisovatel Tony Giles

Tony o svých neuvěřitelných cestách napsal už dvě knihy. Kniha (publikovaná v r. 2010) “Seeing The World My Way” (v překladu: Vidím svět svou cestou) je o tom, proč by člověk se slepotou měl jít a vidět svět. Druhá kniha (publikovaná v r. 2016) nese název “Seeing The Americas My Way” (v překladu: Vidím Amerikou svou cestou).

Jedna z Tonyho knížek

Zdroj, foto: Forbes.com, Tonythetraveller.com, Lonelyplanet.com, Bbc.co.uk
Editor: Eva Nováková

Back to top button
Close