Z DOMOVA

Zprávy v českém znakovém jazyce mají novou neslyšící moderátorku

V pátek 7. června se na obrazovkách České televize poprvé objevila nová tvář Zpráv v českém znakovém jazyce. Je jí neslyšící 32 letá Markéta Zelenková z Kladna. Ta vystřídala Markétu Spilkovou, která odchází na mateřskou dovolenou.

Nová neslyšící moderátorka ve Zprávách v českém znakovém jazyce

Markéta Zelenková pracuje jako asistentka pražské školy Holečkova a od roku 2018 působí také jako moderátorka pro naše Tiché zprávy. Budeme mít ještě možnost ji zhlédnout v našich zprávách během léta, než se s námi v září nadobro rozloučí. Do Zpráv v České televizi se dostala přes dvoukolový konkurz, který vyhrála. Markétu Zelenkovou tak v Tichých zprávách vystřídá Sandra Bovkunová.  

Sandra Bovkunová jako nová moderátorka v Tichých zprávách

Moderátorka Markéta Spilková pracovala v České televizi také jako editorka, a to již od roku 2008. Pak se v rámci konkurzu dostala na pozici moderátorky, a to od ledna 2017. V našich Tichých zprávách se také krátkodobě objevila jako moderátorka.

Zleva: Markéta Spilková, která odchází na mateřskou dovolenou a nová moderátorka Markéta Zelenková

Nyní něco málo z historie. Neslyšící měli poprvé svůj zpravodajský pořad 1. května 2000.  Dříve se pořad jmenoval Zprávy ve znakové řeči a jednalo se o pětiminutové vysílání, které se vysílalo od pondělí do pátku. Tenkrát pro Zprávy pracovaly čtyři moderátorky a s nimi tlumočník.

Zprávy ve znakové řeči z roku 2000 – s tehdejší moderátorkou Danielou Knotkovou

V roce 2008 se to změnilo. Prodloužil se čas vysílání na 10 minut, došlo ke změně názvu (Zprávy v českém znakovém jazyce). Nově začali pracovat kromě moderátorů a tlumočníků i editoři. Moderátoři se také v rámci konkurzu vystřídali. Zprávy se začaly pak nově vysílat i o víkendu. V současné době mezi moderátory patří kromě Markéty Zelenkové ještě Hana Wiesnerová, Vendula Panská a Sergej Josef Bovkun.

Současný vzhled Zpráv v českém znakovém jazyce

Zprávy v českém znakovém jazyce se vysílají každý den na ČT2 v 19:50. Můžete také sledovat Zprávy na iVysílání České televize včetně starších zpráv uložených v archivu.

Zprávy v českém znakovém jazyce jsou jediným zpravodajským pořadem v televizi, ve kterém vystupuje neslyšící zpravodajský moderátor. Tak jako Tiché zprávy jsou jedinečnými internetovými zprávami s neslyšícím moderátorem informující veřejnost nejenom o světě neslyšících.

Zdroj, foto: TZ, ceskatelevize.cz, ujkn.ff.cuni.cz, Facebook Zprávy v českém znakovém jazyce, TKN – archiv

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*

Back to top button
Close