ZE SVĚTA

Neslyšící gorila

V americkém městě New York v Bronxu se před třiadvaceti lety v zoo narodila dvě gorilí miminka.

Jedno z nich – sameček pojmenovaný Oliver – bylo do svých tří let vychováváno člověkem, poté bylo do šesti let u své gorilí matky. V šesti letech Olivera přestěhovali do zoo v Memphisu, kde strávil nějaký čas mezi samci. Jakmile dosáhl dospělosti, byl navrácen zpět do rodné zoo v New Yorku.

Oliver do skupiny tamějších goril moc nezapadl, což nedalo ošetřovatelům spát. Po nějaké době zjistili, že Oliver neslyší.

V roce 2005 se proto opět stěhoval. Tentokrát do zoo ve státě Georgia, kde byl ve společnosti koz. Ošetřovatelům se tento čin vůbec nelíbil, bojovali za to, aby mohl být Oliver v běžné společnosti goril. Povedlo se. V roce 2009 byl Oliver převezen do zoo Columbus.

Ke gorilám ho v této zoo nevpustili hned. Nejprve sledoval dění gorilí tlupy přes klec, aby si ji mohl očichat a poznat, jaké jsou v ní vztahy a jak to v ní chodí. Sledováním goril byli zaměstnáni i ošetřovatelé, aby zjistili, kterou samici by mohli k Oliverovi dát. Pokusili se ho dát ke gorilí samici, která byla taktéž neslyšící. Bohužel Olivera nechtěla.

Ošetřovatelé zjistili, že vývoj Olivera je opožděný. Nicméně neváhali, a zkoušeli to dál. Vybrali dvě slyšící gorilí samice jménem Kambera a Nia, které byly v tlupě společně s Oliverem. Toto začlenění se konečně povedlo. Ošetřovatelé se domnívají, že je to díky rázné a přísné povaze samice Niy.

Komunikace ošetřovatelů se všemi gorilami probíhá formou různých gest, a ony rozumějí. Tuto komunikaci používají i gorily mezi sebou a jsou spokojené.

Samice Kambera je v současnosti těhotná a ošetřovatelé tvrdí, že bude dobrou matkou, jelikož je šikovná a chytrá a Nia by jí s gorilím miminkem mohla pomáhat. A Oliver? „Určitě bude dobrým otcem,“ tvrdí ošetřovatelé.

Narození gorilího miminka se očekává v průběhu května – června. Oliver tak bude mít konečně vlastní rodinu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*

Back to top button
Close