Z DOMOVA

Hráli jsme si bez rozdílu

V sobotu 8. června 2013 se konala v pražské Hůrce akce “Hrajeme si bez rozdílu”, kterou pořádala již podruhé obecně prospěšná společnost Bez rozdílu.

Kdo se této akce zúčastnil, mohl si zkusit na různých stanovištních, jaké to je neslyšet, nevidět, být na vozíčku nebo nemít ruku.

2013_05_28 Bez rozdílu - minifoto

Účastníci akce si mohli například zkusit chodit se zakrytýma očima se slepeckou holí nebo ohmatat různé věci, jet na vozíčku, obléci si oblečení jednou rukou, zavázat si tkaničky u bot jednou rukou nebo udělat uzel na laně jen pomocí nohou.

IMG_2173[1]

IMG_2171[1]

IMG_2183[1]

A co si mohli zkusit ze světa neslyšících? APPN, o. s., se také zúčastnilo. Tři studenti FF UK z oboru čeština v komunikaci neslyšících a několik neslyšících dobrovolníků z APPN ukázali veřejnosti, jak vypadá svět neslyšících, jak používají tlumočníka a učili kolemjdoucí děti znakový jazyk. Děti nejvíce bavily znaky zvířat a barev.

IMG_2163[1]IMG_2150[1]

IMG_2186[1]

IMG_2159[1]

Součástí programu bylo i malování pro děti a účastníci mohli také ochutnat občerstvení od Bílé vrány. Kdo si zkusil všechny stanoviště, mohl pak dostat odměnu.

Náš tým ZN byl u toho a vyzpovídal hlavní organizátorku akce Markétu Švábovou.

Minirozhovor s Markétou Švábovou

ZN: Dnes proběhla akce „Hrajeme si bez rozdílu“. Proč se taková akce uskutečnila?
Akce Hrajeme si bez rozdílu je na propojování světů zdravých a lidí s různým postižením. Máme tady celkem šest stanovišť a každé je zaměřeno na nějaké postižení. Takže si tady zkoušíme právě jaké to je, když oči nevidí, když uši neslyší, když nechodí a zkoušíme si tady vyrábět výrobky takové, jaké si zkouší třeba lidé s mentálním postižením a máme tady i různé další hry, malování i pohybové hry, jaké je to třeba bez ruky nebo bez nohy.

ZN: Jak Vás napadlo něco takového uspořádat?
Přišlo to přirozenou cestou. Myslím si, že všichni lidé jsou stejní, mají stejné záliby, rádi si hrají a je dobré ty světy propojovat.

ZN: Bude se konat „Hrajeme si bez rozdílu“ i příští rok?
Rádi bychom, navázali jsme spolupráci s městskou částí Prahy 13 na Hůrce a chtěli bychom to tady příští rok určitě zopakovat ještě jednou. Pořádáme tady letos už druhý ročník, takže rádi bychom i třetí.

ZN: Na stanovišti se sluchově postiženými byli i dobrovolníci z APPN. Jak se Vám podařilo navázet spolupráci s APPN?
Já jsem spolupracovala již dříve, profesně, s ředitelkou paní Marií Horákovou, a když jsme založili neziskovou organizaci Bez rozdílu, o.p.s., tak jsem ji požádala o spolupráci i v téhle neziskové sféře.

ZN: Do budoucna přeji hodně úspěchů a děkuji.
Děkujeme za spolupráci, že se účastníte a že nám pomáháte.

Zdroj: ZN, Bez rozdílu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*

Back to top button
Close