Z DOMOVA

EUDY pořádal v Maďarsku první setkání zaměřené na politiku

Od 6. do 13. října 2013 pořádal EUDY (European Union of the Deaf Youth) v maďarské Budapešti první setkání zaměřené na politiku pro neslyšící ve věku od 18 do 30 let.

V neděli 6. října se sešlo kolem 40 neslyšících z 18 různých států. Za Českou republiku přijeli tři mladí neslyšící lidé – Jiří Mašláň, Jakub Peřina a Jana Ratajská.

DSC_0219
Neslyšící zástupci České republiky – zleva: Jiří Mašláň, Jana Ratajská a Jakub Peřina

Neslyšícím účastníkům představil slyšící Menno Ettema svůj projekt No hate speech (www.nohatespeechmovement.org). Tento projekt je jedinečný tím, že se na tyto webové stránky můžou obrátit všichni neslyšící, kteří se setkali například s audismem, šikanou nebo mají nějaké jiné problémy. Na webových stránkách jsou k nalezení různé důležité kontakty. Byli tam tři tlumočníci, kteří projev slyšícího překládali do mezinárodního znakového systému.

vlevo tlumocnice upostred Menno Ettema, v pravo tlumocnik
Uprostřed slyšící Menno Ettema z organizace No hate speech s tlumočníky po stranách

Pak už během týdne vystupovali jen neslyšící s projevem v mezinárodním znakovém systému. V neděli také přijel známý neslyšící politik, první neslyšící europoslanec Ádám Kósa z Maďarska. Ten již nepracuje jako maďarský politik, ale pouze jako neslyšící europoslanec. Vyprávěl o svém životě neslyšího politika, jak se mu podařilo dostat se do politiky, kam směřovaly jeho první kroky atd.

Adam kosa
První neslyšící europoslanec Ádám Kósa z Maďarska

V pondělí 7. října neslyšící německý politik Martin Zierold, který se zabývá politikou pro jednu čtvrť v Berlíně, se zameřil na týmovou spolupráci, jak by měla fungovat atd. Neslyšící si pak na vlastní kůži zkusili, jaké je to pracovat v týmu, co je třeba dodržovat a jak se vyvarovat chyb.

martin zierold(politik v berline)
Neslyšící německý politik Martin Zierold

V úterý 8. října neslyšící vystoupil Angličan Mark Wheatley, který je výkonným ředitelem EUD (European Union of the Deaf). EUD má své sídlo v belgickém Bruselu. Mark Wheatley je výkonným ředitelem EUD již od roku 2007. Účastníci jeho přednášky se dozvěděli zajímavé věci kolem lobbování, jak prosazovat skupinové zájmy například v médiích, na veřejnosti, u orgánů států a jeho představitelů.

Mark Wheatley
Neslyšící Angličan Mark Wheatley, výkonný ředitel EUD v Bruselu

Tento den se jednotlivé státy představily u svých stánků a navzájem poznávaly svou kulturu. Na stáncích ukázaly svoje tradiční jídla nebo pití, naše Česká republika například předvedla sekanou s chlebem, hořčicí a kyselými okurami, lázeňské oplatky, kofolu, čokoládu Studentskou pečeť, pivo Gambrinus a Pilsner a slivovici.

DSC_0132
Neslyšící Češi s českými dobrůtkami

Ve středu 9. října byla na programu návštěva maďarského parlamentu v Budapešti. Neslyšící provázel neslyšící politik Gergely Tapolczai z Maďarska. Ten pracuje jako neslyšící politik v maďarském parlamentu a má na starosti oblast handicapovaných lidí. V případě problémů se neslyšící Maďaři obracejí na něho a ten se pak snaží prosadit změny v zákoně nebo upozornit slyšící politiky na daný problém. Například nedávno řešili problém s řidičským průkazem. Podle politiků by neměli neslyšící řídit auto. To se nelíbilo neslyšícím, upozornili na to Tapolczaiho a tomu se podařilo tento nesmyslný požadavek politiků zrušit. Poté pak vyprávěl o historii budapeštského parlamentu.

Gergely Tapolczai
Neslyšící politik Gergely Tapolczai z Maďarska

Pátý den, ve čtvrtek 10. října, si neslyšící “poslechli” očima Johana B. Wesemanna z Holandska, který je generálním ředitelem organizace Wesemann travel. Ten je učil, jak správně pracovat ve vedení, jak by měla fungovat týmová práce, jak by se mělo jednat s jednotlivými organizacemi atd. Jeho organizace podporuje různé organizace na světě.

Johan B. Wesseman
Neslyšící Johan B. Wesemann z Holandska, generální ředitel organizace Wesemann travel

V pátek 11. října dostali všichni mladí účastníci úkol od EUDY, co by se mělo změnit. Někdo tvrdil, že organizace v cizích zemích mají bariéry a dostává se k nim málo důležitých informací. Někomu se zase nelíbilo, proč menší státy nejsou členem EUDY a jak postupovat, aby se to mohlo do budoucna změnit. Někteří se také ozvali, že by mělo být na webových stránkách No hate speech více videí ve znakovém jazyce.

Poslední den, tedy v sobotu 12. října, dostali všichni certifikát.

Zpestřením akce bylo pak dobrovolné částečné vyholení vlasů tří neslyšících dívek, kteří touto cestou vybraly od účastníků za svou odvážnou akci 250 eur na podporu EUDY.

Víte, že v Evropě jsou čtyři neslyšící politici? Naše ZN o nich zjistí podrobnosti a v nejbližší době vás o nich budeme informovat.

uz mameee papiiir!!
Neslyšící s certifikáty

Zdroj: z vyprávění Jiřího Mašláně, eudy.info

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*

Back to top button
Close