Z DOMOVA

Znáte Radku Kulichovou?

Radka Kulichová z Libereckého kraje studuje na divadelní fakultě JAMU doktorské studium. Na Vysokém učení technickém v Brně tlumočí studentům se sluchovým postižením v Poradenském centru Alfons, je členkou skupiny Hands Dance a mnoho dalších.

Radka vpravo


Jak se Radka dostala mezi neslyšící?

V roce 1997 v televizi zahlédla jeden pořad, ve kterém se pracovalo s dětmi po implantaci kochleárního implantátu. V pořadu byly záběry, které Radku nasměrovaly k touze vystudovat na vysoké škole speciální pedagogiku. Fascinoval ji znakový jazyk. Odmalička Radka tancuje, tak ji zaujalo prostorové ztvárnění znakového jazyka.

Radka na začátku čtvrťáku gymnázia začala s kamarádkou jezdit do Liberce na kurz znakového jazyka. Cesta tam i zpátky trvala 90 minut, ale to Radku neodradilo.

Radka se přestěhovala do Brna a nemohla si dovolit docházet na kurz, jak finančně, tak i časově.

Začala studovat obor „Výchovná dramatika pro Neslyšící“ a tam se naučila veškeré znaky, které neuměla.

Jednoho dne neslyšící kamarádka Radku poprosila, zda by mohla tlumočit pro Středisko Teiresiás, aby mohla tlumočit její výuku práva, protože je nedostatek tlumočníků.

Radka Kulichová vpravo


Na pohovoru v Teiresiásu ji vzali a stala se tlumočnicí. Své kamarádce nakonec netlumočila – přidělili ji na tlumočení výuky matematiky. To ji bavilo. A pak už to šlo ráz na ráz.

Nyní tlumočí hlavně v rámci Poradenského centra Alfons na Vysokém učení technickém v Brně.

Zdroj: ZDE

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

*

Back to top button
Close