Z DOMOVA

Zdravotní stav prezidenta Zemana se zhoršil, špatně slyší

Zdravotní stav českého prezidenta Miloše Zemana se zhoršil. Byl kvůli tomu v Ústřední vojenské nemocnici v Praze.

Ústřední vojenská nemocnice v Praze

Pár slov o prezidentovi Zemanovi

Prezident je český politikekonom. Je v pořadí třetím prezidentem České republiky. Prezidentem se poprvé stal v roce 2013 a druhé funkční období zahájil v roce 2018 (skončí v roce 2023). 

Inaugurace prezidenta Miloše Zemana

Zdravotní stav a životospráva prezidenta

Miloš Zeman je náruživým kuřákem. Alkoholem také nepohrdne, sám přiznal, že denně vypije šest sklenic vína a tři panáky tvrdého alkoholu.

  • Rok 2012:

Když Miloš Zeman na prezidenta kandidoval, absolvoval operaci šlachy v palci levé nohy. Po několika měsících podstoupil operaci očí, při níž mu lékaři odstranili šedý zákal.

  • Rok 2013:

Půl roku po zvolení prezidentem podstoupil operaci zubů. Byla mu diagnostikována neuropatie (onemocnění nervů nohou – nemá cit od kotníků dolů). Při zdolávání schodů mu proto musí pomáhat doprovod. Neuropatie je spojena s cukrovkou, od té doby musí Zeman držet dietu, omezit alkohol i kouření a více se hýbat. Měl také úraz kolene – zakopl v noci o shrnutý koberec a upadl na koleno (musel se pak pohybovat na vozíčku a o berlích).

  • Rok 2015:

Prezident začal špatně slyšet. Lékaři mu diagnostikovali čtyřicetiprocentní ztrátu sluchu. Během tiskové konference několikrát přeslechl položenou otázku.

  • Rok 2017:

Při návštěvě Číny se u prezidenta objevily další pochybnosti o jeho zdravotním stavu. Na společné focení se totiž Zeman dostavil s dvouminutovým zpožděním – dopravil ho tam golfový vozík. Jiří Ovčáček, mluvčí Zemana, sdělil, že šlo o únavu z náročného programu. Sám prezident se k tomu později vyjádřil, že je nemilé, že špatně chodí. A dodal, že politika se nedělá nohama, ale mozkem.

  • Rok 2018

V pražské Nemocnici Na Homolce byl prezident na malé operaci kvůli zánětu v dutině ústní. Jeho chůze se kvůli zhoršující se neuropatii pomalu stává nejistější.

Prezident Zeman má problémy se sluchem

Jak dopadlo prezidentovo vyšetření?

Prezident nově přiznal, že má problémy s nízkým tlakem a špatným sluchem. Zeman byl v nemocnici dlouhých pět hodin. Ředitel nemocnice Miroslav Zavoral řekl, že prezident je zdravý, jen je mírně dehydratovaný.

Zeman není vzorný pacient

V lednu 2019 se prezident svěřil, že bude muset své kouření omezit, protože mu to částečně způsobuje nechutenství, a tím i hubnutí. V prvním prezidentském funkčním období se o prezidenta staralo lékařské konzilium (skupina několika odborníků). Ale to se v roce 2016 rozpadlo. Patrně proto, že lékaři o Zemanově zdraví nemluvili na veřejnosti moc hezky. Martin Holcát (šéf konzilia, náměstek motolské nemocnice) prozradil, že Zeman pije hodně alkoholu. A profesor Pavel Kolář o prezidentovi tvrdil, že je nedisciplinovaný pacient, který ignoruje doporučení lékařů, co by měl změnit. V konziliu mu doktoři také vyčítali, že se veřejně “chlubí” svým nezdravým životním stylem (často opakuje, kolik toho vypije, vykouří, a že nesnáší zeleninu a sport).

Alkohol je u prezidenta na denním pořádku

Stařecká nedoslýchavost

Prezident má čtyřicetiprocentní ztrátu sluchu. Jedná se o presbyakuzi (stařeckou nedoslýchavost) = druh nedoslýchavosti, který je definován jako zhoršení sluchu věkem u jinak zdravých starších osob. Takovéto zhoršení sluchu může nedoslýchavé starší lidi izolovat a sociální kontakty mohou být omezeny. Nebezpečí může číhat i v běžných každodenních činnostech, kdy postižený jedinec neuslyší třeba blížící se auto.

Zdroj, foto: Seznam.cz, Ahaonline.cz, Idnes.cz, Wikipedia.org, Ta3.com, Blesk.cz, Novinky.cz, Uvn.cz

Editor: Eva Nováková

Back to top button
Close