Zdravotně postižení si stěžují na posudkové lékaře

0

Kdo žádá o plný nebo částečný invalidní důchod nebo jiné dávky či žádá o průkaz OZP (TP, ZTP, ZTP/P), jde většinou na úřad, podá žádost a poté musí k posudkovému lékaři. Zdravotně postižení jsou ale dlouhodobě nespokojeni s prací takzvaných posudkových lékařů. V řadě případů podle nich nemají potřebnou specializaci. Jen těžko tak dokáží posoudit, na jakou dávku má člověk nárok. Ministerstvo práce a sociálních věcí o problému ví a slibuje změnu. Už od dubna loňského roku se resortní pracovní skupina snaží vymyslet, jak zlepšit podmínky těch, kdo žádají o přiznání invalidního důchodu nebo jiné dávky.

posudkový lékař
Posudkový lékař

Podle slov ministryně práce a sociálních věcí za ČSSD Michaely Marksové bude kladen větší důraz na to, aby tomu sociální pracovníci rozuměli a správně to posoudili. Bude možné více využívat, tak jak je to třeba v Rakousku, praktické lékaře a specialisty. Chce také, aby skončilo to, že posudkový lékař napíše rozhodnutí jen na základě zprávy sociální pracovnice.

2014_09_29 Průkaz ztp Ministryně Marksová
Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová

Ročně zpracovává zhruba 500 posudkových lékařů, jejichž věkový průměr je 60 let, na 400 tisíc posudků. Skoro 60 procent z toho je pro potřeby úřadu práce, který vyplácí a přiznává dávky z tzv. nepojistných systémů, které zahrnují mimo jiné dávky pomoci v hmotné nouzi, dávky pro zdravotně postižené (příspěvek na mobilitu, příspěvek na zvláštní pomůcky) nebo příspěvek na péči. O problému ví i Národní rada osob se zdravotním postižením. Ke změnám, které plánuje ministerstvo, se úřad práce zatím vyjádřit nechtěl. Připravovaný zákon o sociálních službách by v praxi mohl začít platit od roku 2017.

Zdroje: rozhlas.cz, mpsv.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Back to top button